Data: 27 listopada 2019 Kategoria: Stomatologia
protezy zębowe

Podstawowe typy protez zębowych

W gabinecie stomatologicznym stosowane są różnego rodzaju protezy zębowe. Uzupełnienia protetyczne mogą posiadać odmienną budową, a także różnić się od siebie stałością rozwiązania oraz zakresem, jaki obejmują. Wśród podstawowych typów dzieli się je na protezy stałe i ruchome. Co trzeba o nich wiedzieć, udając się do protetyka? Dowiedz się, czym konkretnie charakteryzują się uzupełnienia stałe, a czym ruchome.

Czym charakteryzują się stałe protezy zębowe?

W gabinetach stomatologicznych stosowane są stałe protezy zębowe, do których zalicza się: korony, mosty protetyczny oraz wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe. Mocuje się je na stałe w jamie ustnej na zębach pacjenta lub na implantach, co uniemożliwia ich samodzielne wyjęcie. Protezy stałe mogą stanowić uzupełnienia całkowite (u osób bezzębnych) lub częściowe (u osób mających częściowe braki w uzębieniu). Uzupełnienia cieszą się dużą popularnością, gdyż są praktycznie niewyczuwalne w jamie ustnej, nie uwierają, nie wywołują chwiania zębów, wad wymowy, a podczas ich noszenia nie ma ryzyka wypadnięcia protezy. Tym samym ten rodzaj protez zębowych jest wybierany przez pacjentów przede wszystkim dlatego, że wygodne, stabilne i trwałe. Warto także podkreślić, że zaletą uzupełnień stałych jest brak konieczności stosowania klejów.

Kiedy stosuje się protezy ruchome i co je cechuje?

Z kolei ruchome protezy zębowe zakłada się tylko w ciągu dnia, a w nocy wyjmuje z jamy ustnej. Ponadto podobnie, jak w protezach stałych, używa się ich do uzupełnienia pojedynczych ubytków i do odtworzenia szczęki w całości. Istotną ich cechą, co często uznawane jest za wadę, jest wyjmowanie ich z ust w celach higienicznych minimum dwa razy dziennie. Wśród protez ruchomych wyróżnia się:

  • protezy częściowe – należą do nich protezy szkieletowe, elastyczne i akrylowe,
  • oraz protezy całkowite – do których zalicza się uzupełnienia osadzone na implantach lub protezy akrylowe.

Chociaż w praktyce protezy ruchome są mniej komfortowe od protez stałych, to i tak odciążają słabe lub nieliczne zęby, co skutkuje przywróceniem właściwego żucia, prawidłowej wymowy oraz odtworzeniem estetycznego wyglądu twarzy i uzębienia – podkreśla specjalista z Gabinetu Stomatologicznego SOS z Jarocina.

Nie można także zapominać, że protezy ruchome są tańsze niż uzupełnienia stałe. Dodatkowo warto podkreślić, że kiedyś protezy ruchome zawierały nieestetyczne klamry. Obecnie coraz więcej gabinetów stomatologicznych, które oferują leczenie protetyczne, zastępuje je teleskopami, zasuwami i zatrzaskami. Innym, równie estetycznym rozwiązaniem jest zastosowanie protez nylonowych, które nie mają metalowych klamer mocujących, a także łatwo dopasowują się do szczęki.

Materiał Partnera