Data: 25 listopada 2019 Kategoria: Stomatologia

Paradontoza – najpopularniejsza choroba wśród dorosłych. Jak się jej ustrzec?

Paradontoza jest chorobą przyzębia, która niestety atakuje już nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale także te dużo młodsze. Nieodpowiednio lub wcale nie leczona, prowadzi do powstawania wielu bolesnych dolegliwości, w tym także całkowitej utraty zębów. Dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie, które umożliwia nawet całkowite wyleczenie. Bez tego możemy pozbawić się pięknego uśmiechu.

Jak ustrzec się przed paradontozą

Choroba ta może dotknąć każdego z nas, jednak jej szybkie wykrycie pozwala przede wszystkim na skuteczne wyleczenie. Jednak, aby nie dopuścić do tej przypadłości, powinniśmy regularnie odwiedzać stomatologa i usuwać przynajmniej raz w roku płytkę nazębną. To ona gromadzona na szyjkach jest główną przyczyną powstawania stanów zapalnych, a w późniejszym okresie paradontozy. Nie należy więc dopuszczać do owych zapaleń, a jeśli już się przydarzą, to bardzo szybko zająć się ich leczeniem.

Gdzie udać się w celu leczenia

Periodontolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem dziąseł i to do niego powinniśmy udać się najpierw, jeśli stomatolog przy kontrolnej wizycie stwierdzi, że mamy jej początki. Specjalista dobierze odpowiednie i co najważniejsze indywidualne leczenie, które zdecydowanie sprawdzi się najlepiej. Owe dolegliwości bowiem mają różne stadia i każde z nich wymaga zastosowania innej terapii w celu wyleczenia. Na początek stosuje się doustne środki, a w najgorszych przypadkach jest to leczenie chirurgiczne.

Nauka zajmująca się leczeniem paradontozy

Mało osób wie, że stomatolog bez specjalizacji periodontologicznej nie jest w stanie wyleczyć paradontozy skutecznie. Niestety są to dwie oddzielne dziedziny i wprawdzie możemy u stomatologa wykryć paradontozę, ale jej leczeniem powinien zajmować się periodontolog Kraków. Ma on wiedzę i doświadczenie, które pozwalają dobrać najlepsze metody terapii.

Paradontoza – leczenie

Najlepiej oczywiście nie dopuścić do choroby i zadbać o dietę, a także prawidłową higienę jamy ustnej. Konieczne są kontrolne wizyty u stomatologa. Jednak jeśli paradontoza już powstała, to ważnym jest dobranie odpowiedniej formy terapii. Jest ona uzależniona od stanu dziąseł i stadium choroby. Na początek stosuje się leczenie farmakologiczne, a później laserowe. Jeśli jednak stadium choroby jest zbyt dalekie, to konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Nie warto dopuszczać do takiego stanu i czym prędzej zacząć leczyć choroby przyzębia i wszelkie stany zapalne w obrębie dziąseł.

Materiał Partnera