Data: 16 października 2020 Kategoria: Stomatologia
stomatolog

Ozonoterapia w stomatologii

Ozon to trójcząsteczkowy tlen, który wykazuje silne właściwości dezynfekujące. Ozonowanie stosuje się w czyszczeniu klimatyzacji samochodowej, mieszkań, pomieszczeń gospodarczych, basenów, sal medycznych. Ponieważ ozon jest gazem, z łatwością przenika do najtrudniej dostępnych miejsc. Zabójcze działanie na grzyby, wirusy, bakterie pomaga leczyć wiele schorzeń w tym te w obrębie jamy ustnej. Poznaj zastosowanie ozonoterapii w gabinetach dentystycznych.

Ekspert z gabinetu New-Dent w Lublinie:

Ozonoterapia w stomatologii znajduje zastosowanie w leczeniu zmian próchniczych zęba, stanów zapalnych tkanek miękkich, a także profilaktyczne. Ozon działa błyskawicznie i skutecznie, może zastępować leczenie antybiotykami i tradycyjne borowanie.

Ozon zamiast antybiotyków i borowania

To ozon odpowiada za przyjemny zapach powietrza po burzy. Powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych, które do cząsteczki tlenu dodają jeszcze jeden atom. Ozon silnie oksyduje – utlenia – niszcząc niechciane drobnoustroje. Działa błyskawicznie i skutecznie, ozonowanie jest jedną z rekomendowanych metod dezynfekcji w czasach pandemii nowego koronawirusa. Choć to oczywiste, przypomnijmy, ozon jest gazem, a to sprawia, że z łatwością dostanie się do każdej szczeliny.

Ozonoterapia zabija bakterie, które są odpowiedzialne za powstawanie zgorzeli, czyli stanów zapalnych z sączącą się ropą. Leczenie ozonem może być alternatywą antybiotykoterapii. Stosowanie ozonu w leczeniu stanów zapalnych dziąseł pozwala uchronić przewód pokarmowy przed dewastującym wpływem antybiotyków. Oczywiście zawsze wtedy, kiedy lekarz zaleca przyjęcie antybiotyku – przyjmuj, jeśli jednak jest alternatywa o medycznie potwierdzonej skuteczności – skorzystaj z niej, a wspomożesz swoje zdrowie. Terapia ozonem jest także wykorzystywana do leczenia zmian na błonie śluzowej np. opryszczki czy aft. Dezynfekcja zmiany przyspiesza gojenie.

Choć brzmi to zaskakująco, ozonoterapia skutecznie zwalcza próchnicę. Badania pokazują, że już po 10-sekundowej ekspozycji ozonu na ubytek próchniczy zniszczonych zostaje 99% bakterii. Ozon powstrzymuje postępowanie demineralizacji szkliwa, ponieważ zmienia pH w miejscu objętym chorobą próchniczą (neutralizuje kwasy) oraz zrywa połączenia aminokwasów.

Ozonoterapia leczniczo i profilaktycznie – jak wygląda zabieg?

Ozon sprawdza się świetnie w profilaktyce chorób jamy ustnej, zwłaszcza w przeciwdziałaniu próchnicy. Jego działanie oksydacyjne pozwala leczyć próchnicę już we wczesnym stadium i zapobiega powstawaniu nowych ubytków. Przyspiesza i wspomaga gojenie np. po zabiegu wszczepiania implantu zębowego, co znacznie poprawia komfort pacjenta.

Przed ozonoterapią zaleca się przeprowadzić piaskowanie zębów w celu ich dokładnego oczyszczenia. Następnie dentysta ocenia stan szkliwa. Sama ekspozycja zębów na ozon jest bezbolesna i bezpieczna. Aparat do ozonoterapii jest tak skonstruowany, żeby pacjent nie wdychał ozonu. Trójtlen dostarczany jest przez kątnice, rękaw i jednorazowy kapturek w miejsce wymagające terapii. Gaz jest cofany, następnie zamieniany na dwucząstkowy tlen, dokładnie ten sam, który jest życiodajnym składnikiem powietrza. Ozonoterapia jest bardzo szybką, skuteczną i bezinwazyjną metodą leczenia stomatologicznego.

Materiał Partnera