Data: 24 maja 2017 Kategoria: Stomatologia

Kiedy należy usunąć zęby mądrości

Zęby mądrości wyrastają jako ostatnie, przeważnie między 17. a 25. rokiem życia – w okresie osiągania dojrzałości. Stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Zdarza się, że przynoszą one same problemy, których jedynym rozwiązaniem jest ich usunięcie. Sprawdźcie w jakich przypadkach dokonuje się usuwania zębów mądrości.

O zębach mądrości

Ósemki to trzecie zęby trzonowe. Są szczątkowymi narządami człowieka, które zanikają w procesie ewolucji. U niektórych pojawiają się wcześniej, u innych później. Są też tacy, którzy nigdy nie doświadczą wyrzynania się zębów mądrości. W wielu przypadkach z wyrastaniem ósemek wiążą się pewne problemy.

-Zdarza się, że zęby mądrości zatrzymują się w kości szczęki lub żuchwy, albo nie wyrzynają się w pełni. Ponadto, często bywają przechylone, co jest źródłem stanów zapalnych, problemów zgryzowych i próchnicy – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Klinikę Dentystyczną MAXDENT.

U niektórych osób  mogą pojawiać się także ucisk na pęczek nerwowy oraz torbiele związkowe. Natomiast, jeśli ósemka wyrasta poza łukiem zębowym, może powodować uraz innych struktur w jamie ustnej, w tym w błonie śluzowej policzków i przeciwstawnych wyrostków.

Wskazania do usunięcia zębów mądrości

Choć obecnie dentyści, w większości przypadków, zalecają leczenie ósemek zamiast ich wyrywania, to w wyjątkowych sytuacjach usunięcie zęba mądrości może być jedynym słusznym rozwiązaniem. Wśród wskazań do usunięcia ósemki należy wymienić:

  • istniejące i nawracające dolegliwości, takie jak stany zapalne dziąsła oraz próchnica i jej powikłania,
  • patologiczna sytuacja oddziaływania na inne zęby (stłoczenie),
  • nieprawidłowe ustawienie  ósemek w łuku (najczęściej oparcie o siódemki, prowadzi do ucisku na ich korzenie i powoduje trudności w ich oczyszczaniu),
  • zaburzenia zgryzowe wywoływane przez ósemki,
  • brak udziału w żuciu (może prowadzić to do bruksizmu i innych zaburzeń).

Decyzja o usunięciu ósemki musi być poparta odpowiednimi badaniami, a mianowicie badaniem podmiotowym, badaniem radiologicznym i badaniem klinicznym. Na ich podstawie (wraz z kompleksowym wywiadem) stomatolog stawia diagnozę będącą podstawą do usunięcia zęba mądrości.

Materiał Partnera