Data: 21 stycznia 2020 Kategoria: Stomatologia
Chirurg stomatologiczny

Na czym polega usuwanie zębów mądrości?

Jednym z zabiegów stomatologicznych, którego bardzo się obawiamy, jest usuwanie zębów mądrości. Niepotrzebnie, bo sam zabieg nie jest skomplikowany, a przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Prawidłowo wykonany, zmniejsza ryzyko wystąpienia wad zgryzu oraz pozwala uniknąć dolegliwości, które związane są z nieprawidłowym położeniem zębów mądrości w łuku zębowym.

Jak przebiega zabieg usuwania ósemki, czyli tzw. zęba mądrości?

Zabieg przeprowadza się po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych m.in. tomografii komputerowej lub pantomogramu, które pozwalają ocenić ułożenie korzeni zębowych. Usuwanie zębów mądrości nie musi wiązać się z bólem oraz dyskomfortem. Stosowane obecnie nowoczesne metody leczenia stomatologicznego pozwalają zminimalizować odczuwanie nieprzyjemnych doznań podczas zabiegu i pomagają uniknąć powikłań po ekstrakcji. Ósemki usuwa się chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym. Po znieczuleniu zęba chirurg stomatolog wykonuje właściwą ekstrakcję zęba. Następnie rana zostaje odpowiednio odkażona i zabezpieczona, a pacjent otrzymuje instrukcje, w jaki sposób ma postępować po zabiegu. Usunięcie zębów mądrości wiąże się z koniecznością wyjątkowej dbałości o higienę jamy ustnej oraz musi uwzględniać ograniczenie spożywania drażniących pokarmów i napojów. Bezwzględnie zakazane jest palenie papierosów po zabiegu, gdyż zawarte w nich substancje powodują problemy z gojeniem się rany i utrudniają powrót do zdrowia. W przypadku pojawienia się bólu i opuchlizny ulgę przynoszą chłodne okłady, które zapobiegawczo warto stosować zaraz po wyjściu z gabinetu. W celu wsparcia procesu regeneracji uszkodzonych tkanek stosuje się ziołowe płukanki i płyny stomatologiczne o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym i ściągającym.

Czy zawsze trzeba usunąć zęby mądrości?

Zęby mądrości wyrastają znacznie później niż inne zęby stałe. Wyżynają się najczęściej pomiędzy 17 i 29 rokiem życia, często powodując wiele bólu oraz dodatkowych problemów. Nie u wszystkich ósemki wychodzą całkowicie ze względu na brak dostatecznej ilości miejsca w łuku zębowym. Mogą też wyrastać pod nieprawidłowym kątem, utrudniając np. spożywanie posiłków i powodując problemy z przesuwaniem się innych zębów – wyjaśnia ekspert z Centrum Stomatologicznego Sandent z Gdyni, Gdańska i Sopotu.

Usunięcie zębów mądrości to często konieczność ze względu na zagrożenie, jakim są one dla zdrowia jamy ustnej. Zatrzymane lub częściowo zatrzymane zęby mądrości przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych oraz mogą powodować psucie się przylegających do nich zębów trzonowych. Ze względu na liczne problemy stomatologiczne, które powodują, trzeba zawsze skonsultować się ze stomatologiem, który zdecyduje, czy usunięcie ósemki jest konieczne.

Materiał Partnera