Data: 21 sierpnia 2018 Kategoria: Stomatologia
Leczenie protetyczne

Na czym polega leczenie protetyczne?

Uśmiech to wizytówka człowieka – przykuwa wzrok, rozświetla oblicze i wzbudza sympatię. Nic więc dziwnego, że wiele uwagi poświęcamy pielęgnacji zębów, by móc cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Niestety, szczotkowanie, korzystanie z nici dentystycznych, stosowanie płukanek i zapobieganie rozwojowi próchnicy nie zawsze wystarcza. W takiej sytuacji pomóc może protetyka. Na czym dokładnie polega leczenie protetyczne?

Protetyka – zakres, charakterystyka i rodzaje zabiegów

Głównym celem specjalistów z zakresu protetyki jest uzupełnianie braków w tkankach, w przypadku stomatologii dotyczy to tkanki zębowej. Braki w uzębieniu, powstałe czy to w następstwie postępującej próchnicy, chorób dziąseł, ekstrakcji czy urazów, to powszechny problem dotykający osób w różnym wieku. Nie ulega wątpliwości, że utrata zęba pogarsza wygląd zewnętrzny, ale i samopoczucie – brakujące uzębienie szpeci i odbiera pewność siebie, co może odbić się na życiu zawodowym i osobistym, stanowiąc poważną przeszkodę w kontaktach towarzyskich. Warto jednak pamiętać, że ubytki zębowe to nie tylko kwestia estetyki. Braki w uzębieniu mogą bowiem poważnie odbić się na zdrowiu, utrudniając mowę, przyjmowanie pokarmu czy nawet powodując problemy oddechowe. Braki zębowe powodują przemieszczenia i przeciążenie pozostałych zębów powodując uszkodzenia i ścieranie się, szczególnie zębów przednich. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia protetycznego. Tu bierze się pod uwagę indywidualne kryteria, takie jak wiek, styl życia i stan pozostałego uzębienia. Na tej podstawie specjalista z zakresu protetyki wdraża rozwiązania, które pomogą w odzyskaniu zdrowego, estetycznego uśmiechu. Warto jednak zaznaczyć, że leczenie protetyczne to nie tylko uzupełnienie ubytków zębowych, ale również poprawa estetyki i wzmocnienie pozostałych zębów. Dotyczy to zatem również zębów częściowo uszkodzonych, z licznymi wypełnieniami, czy nierówno ustawionych, a także o problematycznym kształcie, rozmiarze czy kolorze. Zastosowanie uzupełnień protetycznych ma przy tym na celu nie tylko poprawę wyglądu estetycznego, ale także wzmocnienie i korekcję zgryzu oraz zahamowanie rozwoju chorób jamy ustnej i deformacji uzębienia.

Rozwiązania stosowane w leczeniu protetycznym

Wraz z rozwojem technologii, pacjenci renomowanych klinik, takich jak Centrum Stomatologiczne New-Dent w Lublinie, mają dostęp do coraz bogatszej gamy uzupełnień protetycznych. Jakie wyróżniamy rodzaje tego typu rozwiązań i czym się one charakteryzują?

  • Korony – jak sama nazwa wskazuje, to stałe uzupełnienie odbudowujące całą koronę zęba, stosowane w przypadku uszkodzonych, np. złamanych zębów, jak również w przypadku ich całkowitego braku, np. na implantach. Najczęściej wykonuje się korony porcelanowe.
  • Mosty – uzupełnienie protetyczne w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Połączone ze sobą korony porcelanowe mocuje się w oparciu o sąsiadujące z ubytkami zdrowe zęby.
  • Protezy ruchome – uzupełnienia, których celem jest rehabilitacja bezzębia bądź rozległych braków zębowych. Wyróżniamy klasyczne protezy ruchome akrylowe, jak również nowoczesne protezy szkieletowe, z klamrami lub bezklamrowe na zatrzaskach oraz elastyczne – bardziej komfortowe w użytkowaniu.
  • Licówki – uzupełnienia w formie specjalnych płytek ceramicznych nakładanych na zęby, poprawiające ich estetykę, kształt czy wielkość.
  • Wkłady i nakłady koronowe – uzupełnienia ceramiczne lub kompozytowe odbudowujące brakujący fragment korony zęba

Ponadto w protetyce stosuje się również specjalne szyny, służące do leczenia i rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami bólowymi mięśni i stawów skroniowo żuchwowych, a także rozmaite uzupełnienia na implantach zarówno stałe jak i ruchome. Odpowiednio dobrane leczenie protetyczne to szansa na zdrowy i piękny uśmiech.

Materiał Partnera