Data: 27 listopada 2019 Kategoria: Stomatologia
Leczenie zębów

Metody znieczuleń stosowane w stomatologii

Wiele z nas odczuwa strach przed wizytą u dentysty, głównie dlatego, że wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się z nieprzyjemnym bólem. Jednak w dzisiejszym świecie już małe zabiegi można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Stosowane współcześnie znieczulenia są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne. Jakie, zatem wyróżniamy metody znieczuleń stosowane w stomatologii?

W gabinetach stomatologicznych dostępne są różne rodzaje znieczuleń. Mogą to być znieczulenia miejscowe, jak i znieczulenia ogólne, które stosowane są przez stomatologów przy większych zabiegach chirurgicznych. Dużą popularnością cieszą się także znieczulenia komputerowe, które pozwalają na precyzyjne podanie znieczulenia, bez bólu i uczucia dyskomfortu.

Przed podaniem znieczulenia ważne jest, aby uzyskać informację, czy pacjent nie jest uczulony na żaden składnik preparatu. Najczęściej stosowane są jednak znieczulenia miejscowe, w skład których wchodzi znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe, śródwięzadłowe lub przewodowe – zauważa lekarz stomatolog z kliniki Codzienna Stomatologia w Dąbrowie Górniczej.

Znieczulenie powierzchniowe

Jest najchętniej wybierane przez pacjentów. Polega na nałożeniu na powierzchnię śluzówki jamy ustnej, np. na watce, żelu lub sprayu (aerozolu) znieczulającego. Aplikowane jest kilka minut przed planowanym zabiegiem. Znieczulenie powierzchniowe to dobry wybór dla osób, które odczuwają strach związany z wkłuciem igły. Stosowane jest najczęściej przy mniejszych zabiegach, np. usuwania rozchwianych zębów mlecznych lub wykorzystywany jest tuż przed wkłuciem igły z docelowym znieczuleniem.

Znieczulenie nasiękowe

Znieczulenie nasiękowe uzyskać można jednym lub kilkoma wkłuciami. Lekarz stomatolog wkłuwa igłę dość płytko w dziąsło, w okolicę leczonego zęba. Wprowadzony środek blokuje drobne gałązki nerwowe w okolicy podania. Do tego rodzaju znieczulenia, używa się bardzo cienkich igieł, więc pacjent nie musi obawiać się bólu. Bardzo często zdarza się, że pacjent nawet nie poczuje ukłucia. Znieczulenie nasiękowe wykorzystuje się często w stomatologii zachowawczej i protetyce oraz w przypadku ekstrakcji zęba.

Znieczulenie przewodowe

Polega na podaniu środka znieczulającego w okolicy pnia nerwu, aby przerwać przewodzenie bólu. Niestety nie jest to przyjemne uczucie, gdyż zastrzyk jest o wiele bardziej odczuwalny niż w przypadku pozostałych metod. Ten rodzaj znieczulenia dentysta w Mysłowicach stosuje przy zabiegach na górnych i dolnych zębach.

Znieczulenie śródwięzadłowe

Znieczulenie to wykorzystywane jest w leczeniu kanałowym (endodontycznym), pedodoncji, protetyce czy ekstrakcji zębów mlecznych. Podawane jest strzykawką ciśnieniową w szparę ozębnej. Znieczulenie śródwięzadłowe jest uzupełnieniem znieczulenia nasiękowego i przewodowego, gdy nie są one w stu procentach skuteczne. Ma to często miejsce podczas leczenia zębów z zapaleniem miazgi czy podczas ekstrakcji zęba.

W przypadku stomatologii dziecięcej coraz częściej stosuje się także metodę sedacji wziewnej, czyli znieczulenie gazem rozweselającym. Jest to dobra opcja dla pacjentów, którzy chcą zmniejszyć lęk przed wizytą i poczuć odprężenie podczas wizyty.

Materiał Partnera