Data: 1 lutego 2019 Kategoria: Stomatologia
dentysta

Metody leczenia chorób tkanek przyzębia, czyli paradontozy

Paradontoza to powszechnie stosowana nazwa stanów zapalnych oraz chorób tkanek przyzębia. Według lekarzy stomatologów, mniej lub bardziej poważne stany zapalne dziąseł pojawiają się u ogromnej liczby pacjentów. Często sami nie jesteśmy nawet tego świadomi, że nasze dziąsła nie są do końca zdrowe. Na szczęście istnieje wiele sposób, żeby skutecznie wyleczyć tego typu dolegliwości.

Przede wszystkim leczenie przyczyn paradontozy

Jak nie trudno się domyślić, na powstawanie chorób tkanek przyzębia mają wpływ przede wszystkim nasze własne zachowania. Bezpośrednią przyczyną paradontozy są stany zapalne powstałe na skutek działania bakterii żyjących na powierzchni korzeni zębowych. Jest to możliwe na skutek nieprzestrzegania zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, nie wykonywania regularnie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, nieprawidłowej diety, palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu. Według lekarzy, wpływ na powstawania paradontozy może też mieć nadmierny stres oraz braki witaminowe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Codzienna Stomatologia w Dąbrowie Górniczej:

Choroby tkanek przyzębia mogą być bardzo groźne. Na początku ich objawy to przede wszystkim krwawienie z dziąseł, nieświeży oddech i dziwny posmak w ustach. Z czasem paradontoza doprowadza do cofania się dziąseł oraz powstawania głębokich kieszonek pomiędzy zębami a dziąsłem. W skrajnych przypadkach, nieleczone choroby przyzębia mogą doprowadzić do zaniku kości. Z tego względu, jeżeli zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy, nie warto zwlekać tylko od razu udać się do gabinetu stomatologicznego.

Zwalczanie przyczyn paradontozy

Leczeniem paradontozy zajmuje się periodontolog. Na początku terapia zawsze polega na usunięciu ewentualnych przyczyn powstania stanów zapalnych dziąseł. W tym celu wykonuje się profesjonalny zabieg pielęgnacyjny, polegający na usunięciu gromadzącej się na zębach kamienia, czyli ultradźwiękowy skaling, który umożliwia dokładne wyczyszczenie zębów. Najnowocześniejsza technika opiera się na zastosowaniu urządzenia Vector Paro, które pozwala także na dokładne oczyszczenie głębokich kieszonek przyzębnych. Po wykonaniu takiego czyszczenia, stan tkanek przyzębia powinien się wyraźnie poprawić. Efektem zabiegu są w pełni czyste i uwolnione od bakterii próchnicowych korzenie zębów. Oczywiście efekty zabiegu należy utrzymywać poprzez prawidłową higienę zębów oraz regularne wizyty u dentysty.

Leczenie zaawansowanych skutków paradontozy

W przypadku bardzo zaawansowanej paradontozy, leczenie polega na odwróceniu jej skutków. W tym celu niezbędna jest interwencja chirurgiczna, w trakcie której stosowane są preparaty do odbudowy utraconej tkanki kostnej oraz regeneracji tkanek przyzębia.

Materiał Partnera