Data: 3 lipca 2017 Kategoria: Stomatologia

Leczenie i profilaktyka chorób przyzębia – Periodontologia

Lekarz stomatolog specjalizujący się w periodontologii w obrębie swoich zainteresowań ma różnego typu choroby przyzębia. W swojej pracy zajmuje się ich diagnozowaniem i leczeniem oraz wykonywaniem zabiegów profilaktycznych. Problem chorób przyzębia jest bardzo szeroki, ponieważ dotyka szerokie grono pacjentów, zarówno osób dorosłych, jak i dzieci i młodzież.

Co to jest przyzębie?

Obszar zainteresowania periodontologii, czyli przyzębie, obejmuje zespół tkanek, który odpowiada za utrzymywanie zębów w zębodole oraz ich ochronę przed możliwymi zakażeniami z zainfekowanych kanałów zębowych lub szczelin dziąsłowych. Przyzębie składa się z kilku elementów: dziąsła, ozębnej, kości wyrostka zębodołowego oraz cementu korzeniowego. Do chorób przyzębia zalicza się bardzo wiele jednostek chorobowych. Częstość ich występowania oraz skutki jakie za sobą niosą, powodują że choroby te można zaliczyć do grupy chorób społecznych.

Według badań, choroby przyzębia mogą dotykać nawet 90 proc. osób dorosłych i 50 proc. dzieci w wieku 7 lat. Oczywiście nie zawsze są to bardzo poważne schorzenia, które niosą za sobą realne zagrożenie dla naszych zębów, ale nieleczone będą się dalej rozwijały.

Przyczyny powstawania chorób przyzębia

Powstawanie chorób przyzębia najczęściej jest spowodowane nieprzestrzeganiem przez pacjentów zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, które prowadzi do powstawania płytki nazębnej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, periodontolog z Centrum Stomatologicznego New-Dent w Lublinie: Płytka nazębna w postaci nalotu, który gromadzi się na zębach i dziąsłach czy uzupełnieniach protetycznych, zawiera bardzo dużo bakterii, które wytwarzają różnego rodzaju toksyny powodujące zachwianie równowagi biologicznej w jamie ustnej. Z czasem, nieusuwana na bieżąco płytka bakteryjna, coraz bardziej narasta i utwardza się, zamieniając się w kamień nazębny, którego nie da się usunąć szczoteczką do zębów. Obecny na zębach kamień naddziąsłowy oraz poddziąsłowy, jest bezpośrednią przyczyną powstawania chorób przyzębia. Dlatego też działania profilaktyczne, które polegają na oczyszczaniu zębów z płytki nazębnej i kamienia mają bardzo duże znaczenie.

Obecne w kamieniu nazębnym bakterie i ich toksyny powodują stany zapalne o różnym stopniu zaawansowania. Początkowo dochodzi do zapalenia dziąseł, które poddane leczeniu, jest w pełni odwracalne. Następnie proces zapalny szerzy się na kość wyrostka zębodołowego która ulega nieodwracalnemu zanikowi. Powstają ubytki kostne oraz głębokie kieszenie dziąsłowe co w konsekwencji prowadzi do rozchwiania i utraty zębów.

Leczenie chorób przyzębia

Pisząc o metodach leczenia chorób przyzębia, trzeba na początku zaznaczyć, że głównym elementem leczenia jest przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Inaczej wszystkie przeprowadzane przez lekarza zabiegi, nie będą miały szansy powodzenia.

W gabinecie, periodontolog w trakcie leczenia chorób przyzębia ma kilka możliwości postępowania. Przede wszystkim zajmuje się usunięciem przyczyn powstawania stanów chorobowych, czyli płytki nazębnej, złogów kamienia nazębnego oraz dokładnym instruktażem higienicznym pacjenta. Jeżeli problemem są złogi poddziąsłowe w głębokich kieszeniach dziąsłowych, wykonuje się zabiegi chirurgiczne polegające na odwarstwieniu błony śluzowej od kości i dokładne oczyszczenie powierzchni korzeni z kamienia. Podczas takiego zabiegu periodontolog może zastosować specjalne biomateriały które wprowadzone do ubytku kostnego pomogą odtworzyć utraconą w wyniku choroby kość.

Metody leczenia dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta, w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Materiał Partnera