Data: 16 listopada 2017 Kategoria: Stomatologia

Leczenie kanałowe – ratunek dla chorych zębów

Leczenie kanałowe czasem jest jedynym sposobem, aby uratować chory ząb i zapobiec ekstrakcji.  Kiedyś kojarzone z bolesnym zabiegiem, obecnie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Nowoczesne metody leczenia umożliwiają również leczenie kanałowe pod mikroskopem. Warto się na nie zdecydować, ponieważ usunięcie zęba to nie tylko uszczerbek na urodzie, ale również zabieg, który zaburza pracę układu trawiennego.

Wskazania do leczenia kanałowego

Zabieg endodontyczny jest konieczny, gdy nastąpiło zapalenie lub zakażenie miazgi zębowej. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne – głęboka próchnica, pęknięcie lub złamanie zęba, wielokrotne zabiegi stomatologiczne. Jak rozpoznać, że nasz ząb wymaga leczenia kanałowego? Przede wszystkim powinny nas zmartwić takie objawy, jak:

  • ostry ból
  • nadwrażliwość na zimno i ciepło
  • obrzęk i powiększenie węzłów chłonnych
  • pęcherzyki ropne na dziąsłach
  • bolesność zęba przy dotyku
  • bolesność tkanek przyległych do zęba

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, powinieneś jak najszybciej udać się do stomatologa. Nieleczone zapalenie ozębnej może bowiem spowodować nawet powstanie ropnia podśluzówkowego.

Czy są przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Leczenie kanałowe zęba nie może być przeprowadzane u chorych na hemofilię, choroby serca oraz osób z zaburzeniami psychicznymi. Zabiegowi nie powinny się poddawać również osoby chore na padaczkę.

Jak przebiega leczenie?

Przed rozpoczęciem leczenia stomatolog wykonuje prześwietlenie zęba, które pozwala na ustalenie liczby kanałów, ich długości oraz kształtu. Po podaniu znieczulenia na ząb nakładana jest specjalna guma izolująca. Następnie lekarz otwiera ząb i usuwa zakażoną lub zmienioną zapalnie miazgę. Resztki substancji organicznych wypłukiwane są z kanałów za pomocą specjalnych środków, które dodatkowo dezynfekują ranę. Kolejnym krokiem jest wypełnienie kanału oraz zamknięcie go za pomocą materiału kompozytowego. Aby przywrócić ząb do pełnej funkcjonalności, stomatolog może również założyć koronę zębową.

Jak przygotować się do zabiegu?

Do zabiegu nie jest konieczne przygotowanie, warto jednak przed rozpoczęciem leczenia coś zjeść. Może ono bowiem trwać około 2-3 godziny. Osoby po przebytym zawale mózgu i serca powinny udać się do swojego lekarza, który wyrazi pisemną zgodę na podanie znieczulenia. W przypadku gdy pacjent cierpi na dentofobię, leczenie kanałowe może być przeprowadzone pod narkozą. Wówczas konieczna jest konsultacja z anestezjologiem.

Czy leczenie kanałowe boli?

Ból skutecznie zniechęca pacjentów przed poddaniem się leczeniu kanałowemu, jednak niepotrzebnie. Obecnie kanałowe leczenie zębów jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjenci prawie nie odczuwają bólu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stan zapalny jest bardzo rozległy. Znieczulenia nie można również zastosować u pacjentów z cukrzycą, wadami serca, astmą oskrzelową oraz niewydolnością krążenia.

Ból może pojawić się po zakończeniu zabiegu. Aby go zmniejszyć, należy zastosować środki przeciwbólowe. Taki stan powinien ustąpić w ciągu dwóch tygodni. Jeśli tak nie jest, koniecznie udaj się do stomatologa – być może nastąpił zanik kości i leczenie zostanie powtórzone.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Cena zabiegu uzależniona jest między innymi od liczby kanałów, a także stopnia trudności zabiegu. Zamknięcie perforacji lub udrażnianie zobliterowanego kanału wymaga więcej niż jednej wizyty, dlatego możesz zapłacić za nie dużo więcej. Za podstawowe leczenie zęba jednokanałowego zapłacisz około 300 złotych. Zabieg na zębach posiadających trzy lub cztery kanały będzie kosztował ponad 500 złotych. Czasem istnieje również konieczność powtórzenia leczenia – do stomatologa powinieneś się zgłosić, jeśli dolegliwości bólowe nie miną w ciągu dwóch tygodni. Powtórne leczenie kanałowe jest dużo droższe, wymaga bowiem od lekarza dużej precyzji i szczególnych umiejętności.

Materiał Partnera