Data: 18 października 2017 Kategoria: Stomatologia

Leczenie chorób przyzębia – Periodontologia

Periodontologia zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób przyzębia. Czym są choroby przyzębia? Zaliczamy do nich wiele jednostek chorobowych, w których atakowane są tkanki podporowe zębów, czyli te utrzymujące je w zębodołach. Choroby przyzębia mogą występować wśród wszystkich grup wiekowych pacjentów – u dzieci, młodzieży i dorosłych.

Choroby przyzębia stają się coraz częstszym problemem u pacjentów i są zaliczane do tzw. grupy chorób społecznych. Przyzębiem nazywamy tkanki, które są w kontakcie z szyjką zęba, czyli: dziąsło, ozębną, okostną, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy.

Elementy przyzębia

Jednym z częściej atakowanych tkanek przyzębia są tkanki dziąsła. Zdrowe dziąsło powinno być bladoróżowe, nieco jaśniejsze jest u dzieci niż dorosłych. Długością powinno sięgać do szyjki zęba, nie odsłaniając cementu korzeniowego zabezpieczającego korzeń zęba.

Ozębna to splot włókien kolagenowych, które mocują ząb w zębodole. Przyczepiają się do kości wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy z jednej strony, a z drugiej do cementu korzeniowego. To właśnie ozębna odpowiada za ruchomość fizjologiczną zęba.

Okostna to zewnętrzna warstwa kości, która jest bogato unerwiona i unaczyniona.

Jak często występują choroby przyzębia i co je powoduje?

Jak podaje ekspert z Kliniki Stomatologicznej Medentes – w Polsce na schorzenia przyzębia cierpi 50% 7-latków, 75% 12-latków i 99% osób dorosłych. Skutkiem tych chorób może być nie tylko rozchwianie, ale nawet utrata zębów i właśnie dlatego, tak ważne jest niedopuszczenie do ich rozwoju.

Najczęściej choroby przyzębia spowodowane są obecnością płytki nazębnej, czyli nalotu bakteryjnego gromadzącego się na zębach, dziąsłach i uzupełnieniach protetycznych. Bakterie te są w stałym kontakcie z dziąsłem i wydzielają bezpośrednio na dziąsło szkodliwe enzymy i toksyny, które negatywnie wpływają na jego kondycję oraz zmniejszają jego odporność na drobnoustroje.

Jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o zęby, płytka bakteryjna rozprzestrzeni się w głąb szczeliny dziąsłowej i powstanie w ten sposób poddziąsłowa płytka bakteryjna. Jej rozwój powoduje lekko alkaliczny odczyn w kieszonce zęba (ponieważ rozkłada białka), co sprzyja chorobotwórczym drobnoustrojom i zwiększa ich aktywność enzymatyczną – prowadząc do uszkodzenia okolicznych tkanek.

Do najczęstszych chorób przyzębia należą: zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia (dotyczące głębiej położonych tkanek).

Jak leczyć choroby przyzębia?

Najważniejsze jest uświadomienie pacjentowi, że dla zdrowego przyzębia kluczowe jest dbanie o higienę jamy ustnej. Istotne jest, żeby nie tylko regularnie szczotkować zęby, ale też w odpowiedni sposób i odpowiednio długo. Kolejnym etapem leczenia periodontologicznego jest usunięcie złogów nazębnych przez dentystę. W ostatniej fazie leczenia czasami istnieje także możliwość chirurgicznego pokrycia recesji, czyli miejsc, gdzie osunęło się dziąsło.

Oprócz zabiegów dentystycznych, podczas leczenia zapaleń przyzębia, stosowane są także środki farmakologiczne  (antybiotyki i chemioterapeutyki). Jest to jednak wyłącznie terapia uzupełniająca, ponieważ samo leczenie polega na usunięciu z zębów kamienia i nalotów.

Materiał Partnera