Data: 8 lutego 2018 Kategoria: Stomatologia

Kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe, przez dentystów profesjonalnie nazywane leczeniem endodontycznym, wykonywane jest, kiedy próchnica danego zęba jest na tak zaawansowanym poziomie, że w obrębie jego tkanki wytworzył się już stan zapalny. Trudno jest nie zauważyć takiej zmiany, gdyż objawia się ona silnym bólem zęba, a jedynym wyjściem na uniknięcie konieczności jego wyrwania, jest właśnie leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe alternatywą od usunięcia zęba

Dla większości pacjentów leczenie kanałowe kojarzy się z długim i bolesnym zabiegiem. Z tego powodu często zwlekają z jego podjęciem do ostatniej chwili. Zbyt długie czekanie często może jednak prowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba, dlatego w razie bólu, należy szybko zgłosić się do lekarza. Leczenie kanałowe wykonywane w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych nie jest bowiem bolesne, a jego wykonanie pozwoli nam na uniknięcie ekstrakcji.

Najczęściej pacjent trafia do gabinetu dentystycznego, kiedy próchnica zaatakowała już ukrwioną i dobrze unerwioną tkankę zęba. Zapalenie miazgi i tkanki zębowej wywołują bakterie próchnicowe, które przedostały się do wnętrza zęba. Co więcej, bakterie te stale się namnażają, co powoduje coraz większy ból i dyskomfort u pacjenta.

Niestety, przy tak zaawansowanym stadium próchnicy, zwykłe leczenie jest już niewystarczające. Dentysta musi bowiem dotrzeć do miejsc zaatakowanych przez bakterie oraz dokładnie je oczyścić. Konieczne jest więc otworzenie  korony zęba, wyczyszczenie kanałów zębowych oraz ich ponowne wypełnienietłumaczy specjalista z prywatnej kliniki stomatologicznej Unimedex.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne lekarz stomatolog przeprowadza w znieczuleniu miejscowym. Zastosowanie środka znieczulającego daje pacjentowi komfort podczas przeprowadzania zabiegu oraz chroni go całkowicie przez odczuwaniem bólu. Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, które umożliwia dentyście na ocenę ilości, długości oraz kształtu poszczególnych kanałów zębowych. Po jego dokładnej analizie i podaniu znieczulenia, lekarz przystępuje do otworzenia korony zęba. Zabieg ten może trochę potrwać, gdyż dentysta musi dokładnie oczyścić wszystkie kanały zębowe zaatakowane przez próchnicę. Wraz z bakteriami oraz zainfekowaną miazgą zęba konieczne jest także usunięcie zdrowej tkanki, w efekcie czego ząb staje się martwy. Leczenie kanałowe pozwala na pozostawienie wyleczonego zęba na swoim miejscu, dzięki czemu nie jest konieczne jego usunięcie. Następnie ubytki są wypełniane po to, aby bakterie nie miały możliwości na jego ponowne zaatakowanie.

Materiał Partnera