Data: 25 października 2017 Kategoria: Stomatologia

Kiedy konieczna jest wizyta u chirurga stomatologicznego?

W prasie i publikacjach internetowych możemy spotkać się z różnymi statystykami na temat nastawienia ludzi do wizyt w gabinecie stomatologicznym – zawsze jednak wskazują one, że przynajmniej jedna na kilka dorosłych osób boi się wizyt u dentysty. Obawiamy się bólu i jak w przypadku wizyt u innych specjalistów, obawiamy się postawionej diagnozy. Wolelibyśmy nie wiedzieć, że czeka nas leczenie. Mówimy sobie, że ciemna plamka na zębie to przecież jeszcze nic takiego. W efekcie zaniedbujemy wizyty u stomatologa, ubytek staje się coraz większy, a po czasie może się okazać, że potrzebna będzie pomoc chirurga stomatologicznego. W jakich innych sytuacjach konieczna jest pomoc tego specjalisty?

Zęby mleczne i zęby mądrości

Niektóre dzieci mogą przez bardzo długi czas cieszyć się dobrym zdrowiem swoich zębów mlecznych, a każda wizyta kontrolna u dentysty kończy się po prostu uśmiechem. Cieszy to zarówno młodych pacjentów, jak i ich rodziców. Nowoczesna stomatologia zaleca, aby zęby mleczne pozostawić tak długo, aż same nie wypadną. Zdarza się jednak, że zęby nie wypadają, a pod nimi rosną już zęby stałe. W takim przypadku może być konieczna interwencja chirurga stomatologicznego, by zęby stałe mogły rozwijać się prawidłowo w odpowiedniej pozycji. Pomoc chirurga stomatologicznego może być potrzebna także w przypadku zębów mądrości, pojawiają się u człowieka znacznie później niż pozostałe zęby stałe. Często zdarza się, że nie wyrastają do końca i sprawiają człowiekowi ból i dyskomfort, ponieważ pojawiają się nawracające stany zapalne. To zęby, które z natury szybko się psują. Pomóc może wizyta w gabinecie, który ma w ofercie chirurgię stomatologiczną.

Zabieg regeneracji tkanek kostnych i inne

Zabieg regeneracji tkanek kostnych określany jest jako jeden z najtrudniejszych dla specjalisty. Polega on na przeszczepieniu tkanki autogennej, czyli pochodzącej od pacjenta lub zabieg odbywa się z zastosowaniem biomateriałów. Zabieg regeneracji ma na celu zastąpienie kości pacjenta, która uległa zniszczeniu z jakichś powodów – mówi nam przedstawiciel gabinetu dentystycznego Ortodentis w Łomiankach.

Kolejny zabieg, który musi zostać przeprowadzony przez chirurga stomatologicznego to leczenie suchego zębodołu. To powikłanie może nastąpić po ekstrakcji zęba – w miejscu po wyrwanym zębie powstaje skrzep, a to naraża na zakażenie bakteryjne. Leczenie suchego zębodołu zawsze przeprowadzane jest przez specjalistę – chirurga stomatologicznego. Lekarz ten zajmuje się także hemisekcją, a więc usuwaniem korzeni zęba w znieczuleniu miejscowym. Jest zatem kilka przypadków, kiedy czeka nas wizyta w gabinecie, który ma w ofercie chirurgię stomatologiczną. Poza omówionymi możemy zaliczyć do nich konieczność operacyjnego usuwania zatrzymanych zębów, czy odsłanianie ich do leczenia ortodontycznego, a także usuwanie torbieli, czy korektę kształtu wyrostka i dziąseł.

Materiał Partnera