Data: 12 września 2016 Kategoria: Stomatologia
implanty-zebowe

Jakie zalety mają implanty zębowe?

Odbudowa utraconych zębów jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala uniknąć wielu bardzo poważnych i trudnych do odwrócenia problemów,  do których zalicza się m.in. zanik kości czy zaburzenia funkcji żucia. Dzięki wszczepieniu w miejsce utraconych zębów implantów stomatologicznych, można skutecznie przeciwdziałać tym problemom. Implanty zębowe mają także bardzo wiele innych zalet.

Czym grozi utrata naturalnych zębów?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, implantolog z Centrum Stomatologii Medidens w Częstochowie: Najważniejszym problemem, z jakim musimy się liczyć w momencie utraty uzębienia jest występowanie procesu atrofii, tzn. zaniku kości. Jest to spowodowane tym, że w normalnych warunkach tkanki kostne rozwijają się wokół korzeni zęba. Po ich utracie w miejscu, w którym wcześniej był usadowiony korzeń, zaczyna dochodzić do naturalnych procesów zanikowych. Skutkuje to zaburzeniem funkcji żucia, a także stopniowym postępowaniem zmiany kształtu żuchwy i szczęki.

Proces atrofii i spowodowane nim zmiany kształtu żuchwy najczęściej skutkują dużym obniżeniem naszej samooceny. Jest to spowodowane poczuciem znacznego pogorszenia wyglądu. Oprócz tego, utrata zębów naturalnych oznacza dla nas duże trudności z przeżuwaniem pokarmów, u niektórych osób połączone również z odczuwaniem bólu. Im dłużej będziemy zwlekać z odbudową zębów, tym powstałe zmiany będą poważniejsze.

Biozgodność i całkowite przywrócenie funkcjonalności

Jedyną metodą, która gwarantuje całkowite zablokowanie powstających zmian jest wszczepienie implantów zębowych, które dzięki swojej budowie są w stanie funkcjonować jak naturalny ząb. Ich największą zaletą jest zachowanie idealnej biozgodności oraz całkowita odbudowa funkcjonalności zęba. Oprócz tego dobrze wykonany implant zębowy, wizualnie jest praktycznie nie odróżnienia od naturalnych zębów. Inną bardzo istotną zaletą implantów jest ich niezwykła trwałość.

Wszystkie zalety implantów są możliwe do osiągnięcia dzięki ich specjalnej budowie. Mające zastępować korzeń zęba filary implanta są najczęściej wykonywane z tytanu lub cyrkonu. Są to materiały charakteryzujące się wysoką trwałością, a jednocześnie po wszczepieniu w kość żuchwy, zachowują całkowitą biozgodność, tzn. że są traktowane przez tkanki organizmu, nie jak materiał obcy, ale jak jego integralna część. Zastąpienie naturalnego korzenia zęba implantem sprawia, że procesy rozwoju i wzrostu kości zaczynają zachodzić wokół implanta, dzięki czemu usuwa się ryzyko powstania atrofii.

Materiał Partnera