Data: 11 marca 2019 Kategoria: Stomatologia

Jaki jest właściwy wiek do leczenia ortodontycznego?

Proste zęby to nie tylko ładny uśmiech. Leczenie ortodontyczne pomoże nam usunąć wady zgryzu, ale również zachować zdrowie zębów, przyzębia czy stawów odpowiedzialnych za prawidłowe ułożenie łuków zębowych. Pomoże zniwelować niektóre wady wymowy, a także sprawi, że nasz uśmiech będzie estetyczny. Kiedy po raz pierwszy spotkać się ze specjalistą by leczenie przyniosło jak najlepsze rezultaty?

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć właściwe w każdym czasie – nie ma przeciwwskazań do założenia aparatu niezależnie od wieku. Warto jednak pamiętać, że wraz z upływem lat nasza struktura kostna i zębowa zmienia się, co może spowodować, że na piękny uśmiech będziemy musieli poczekać kilka lat dłużej.

Kiedy po raz pierwszy udać się z dzieckiem do ortodonty?

Pierwszą wizytę u ortodonty zaleca się odbyć około 7 roku życia dziecka. Niektóre z wad zgryzu wymagają podjęcia leczenia dość wcześnie, by w przyszłości zapobiec ich pogłębianiu. U mniejszych dzieci struktura kostna nie jest jeszcze ostatecznie ukształtowana, leczenie nie jest więc tak skomplikowane jak u starszych pacjentów.

Wielu osobom ortodoncja kojarzy się zapewne z aparatem ortodontycznym oraz prostowaniem zębów. U rodziców może się więc pojawić pytanie czy jest sens prostować zęby mleczne, które i tak zostaną zastąpione przez uzębienie stałe. Jednak nie jest to jedyny aspekt zdrowego uzębienia, którym zajmuje się ta dziedzina stomatologii. Nieprawidłowy zgryz to nie tylko problemy z przeżuwaniem pokarmów – to także nietypowy profil twarzy, szybsze ścieranie ich powierzchni czy problemy z próchnicą. Może się również okazać, że na nowe, stałe zęby nie ma odpowiednio dużo miejsca. Kiedy zaczną się pojawiać – mogą rosnąć bardzo ciasno, czasem nawet jeden na drugim.

Najlepszy czas na założenie aparatu ortodontycznego

W końcowej fazie wymiany uzębienia, czyli około 11-12 roku życia dziecka rozpoczyna się najlepszy czas do leczenia ortodontycznego. Trwa on mniej więcej w czasie maksymalnej fazy wzrostu dziecka, czyli do około 17 roku życia. Im szybciej rozpoczniemy odpowiednie leczenie, tym mniejsze ryzyko konieczności usunięcia zdrowych zębów. W czasie, kiedy struktury naszego ciała, takie jak szwy kostne i stawy podlegają szybkiemu wzrostowi, łatwo je korygować.

W przypadku uzębienia mieszanego stosuje się zazwyczaj aparaty ruchome, których zadaniem jest przede wszystkim korygowanie wad zgryzu, prostującym zęby tylko w niewielkim stopniu. Kiedy pojawią się wszystkie zęby stałe można zastosować aparat stały, który umożliwia nie tylko wyprostowanie zębów, ale na przykład delikatne rozciągnięcie szczęki na szerokość. Do wyboru mamy wiele możliwości: aparaty zewnętrzne są mniej lub bardziej widoczne, w zależności od rodzaju, lingwalne (czyli wewnętrzne) są zupełnie ukryte po wewnętrznej stronie łuku zębowego. Niezależnie jednak od wyboru metody i czasu rozpoczęcia leczenia najważniejsze jest wybranie odpowiedniego ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia warto sprawdzić jacy specjaliści oferują największy zakres usług, a także, czy istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty – choć nie trzeba nikogo przekonywać, że piękny uśmiech wart jest swojej ceny, to jednak jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych może poważnie naruszyć nasz budżet.

Materiał Partnera