Data: 16 lutego 2020 Kategoria: Stomatologia
Pierwsza wizyta u stomatologa

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Pierwsza wizyta u stomatologa ma duży wpływ na to, w jaki sposób dziecko będzie nastawione do późniejszego leczenia zębów. Nie możemy kreować negatywnego wizerunku dentysty, ani tym bardziej straszyć dziecko gabinetem stomatologicznym. Jak przygotować pociechę do pierwszej wizyty?

Dbałość o zęby od najmłodszych lat

Przede wszystkim powinniśmy wpoić dziecku pozytywne nawyki dbania o zęby od najmłodszych lat. O ząbki należy troszczyć się, zanim jeszcze wyrosną. Zaczynamy zatem od delikatnego mycia dziąseł, a później myjemy maluszkowi ząbki do czasu, aż nauczy się robić to samodzielnie. Kolorowa szczoteczka będzie dodatkową zachętą, aby dziecko samo po nią sięgało. Niech mycie zębów wiąże się z uśmiechem i radością, a nie będziemy musieli namawiać pociechy do codziennej higieny jamy ustnej.

Po kilku tygodniach może się okazać, że nie tylko nie przypominamy dziecku o konieczności umycia ząbków, ale dziecko samo pyta, czy mu również pamiętaliśmy o tym codziennym obowiązku. Będziemy mogli uznać to za ogromny sukces.

Pozytywny obraz stomatologa

Dzieci najbardziej boją się rzeczy i miejsc, które nie znają. Dlatego, zanim jeszcze zaplanujemy wizytę u stomatologa, powinniśmy raz na jakiś czas rozmawiać z pociechą na temat leczenia zębów w gabinecie dentystycznym. Najlepiej przed wizytą u stomatologa jednego z członków rodziny. Wtedy maluch przekona się, że to nic strasznego.

Dokładnie wyjaśnijmy dziecku, w jaki sposób przebiega wizyta i co lekarz będzie robił z ząbkami. Pierwsza wizyta powinna być wizytą adaptacyjną, polegającą wyłącznie na sprawdzeniu stanu uzębienia pociechy. W ten sposób dziecko oswoi się z lekarzem i z narzędziami, jakich używa. Wybierzmy stomatologa, który ma przyjazne nastawienie do dzieci.

W przychodni stomatologicznej Dental w Lublinie możemy liczyć na najlepszą opieką dentystyczną dla całej rodziny. Warto sprawdzić ofertę placówki na stronie internetowej i zapisać się na wizytę.

Nagroda za pomyślną wizytę u stomatologa

Jeśli wizyta u stomatologa przebiegnie pomyślnie, możemy nagrodzić dziecko wspólnym wyjściem do kina albo do parku. Im więcej miłych skojarzeń będzie się wiązać z dentystą, tym lepiej. Wówczas nawet w razie konieczności przeprowadzenia leczenia zęba, maluch lepiej je zniesie.

Zanim jednak do tego dojdzie, postarajmy się oswoić malucha i odbyć chociaż kilka mniej inwazyjnych wizyt. Tylko w ten sposób oswoimy stres, który wiąże się z wizytami w gabinecie dentystycznym. Nie tylko dziecka, ale i nasz, jako rodziców. Dzięki temu być może sami również chętniej będziemy odwiedzać dentystę!

Materiał Partnera