Data: 4 maja 2018 Kategoria: Stomatologia

Jak powinien być wyposażony dobry gabinet stomatologiczny?

Wchodząc do gabinetu stomatologicznego, zwykle nie zdajemy sobie sprawy ile różnego rodzaju sprzętu oraz narzędzi się w nim znajduje. Wszystko po to, aby zapewnić wygodę pacjentowi i komfortową pracę stomatologowi, który używa coraz nowocześniejszych i innowacyjnych urządzeń. Sprawdzamy i podpowiadamy, jak powinien być wyposażony dobry gabinet stomatologiczny.

Po pierwsze – unit stomatologiczny

Podczas otwierania własnej działalności gospodarczej, jaką jest gabinet stomatologiczny, trzeba wziąć pod uwagę warunki stawiane przez Ministerstwo Zdrowia. Dotyczą one zarówno metrażu pomieszczenia, jak również znajdującego się w nim sprzętu. W naszym artykule skupimy się na odpowiednim wyposażeniu gabinetu stomatologicznego, które zależne jest od usług oferowanych przez danego stomatologa.

Dla pacjentów szczególnie ważne jest umeblowanie, którego elementy, zarówno w gabinecie, jak i poczekalni, powinny być gładkie, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Ze względu na wymaganą w tego typu pomieszczeniach sterylność wszelkie meble muszą być wyposażone w kółka, nóżki, ale mogą być także podwieszane, dzięki czemu można łatwiej utrzymać w czystości podłogę.

Najważniejszym meblem w gabinecie jest oczywiście fotel wraz ze wszystkimi niezbędnymi do pracy urządzeniami, zwany unitem stomatologicznym. Powinien on być jak najbardziej funkcjonalny, aby sprawnie przeprowadzić leczenie i zapewnić podczas jego wykonywania komfortowe warunki pacjentowi. Elementami wpływającymi na funkcjonalność unitu są m.in.: dopasowujący się do głowy pacjenta zagłówek, obrotowa miska zapewniająca odpowiedni dostęp do pacjenta oraz precyzyjny system podawania rękawów.

Pozostałe urządzenia stomatologiczne

Po wybraniu odpowiedniego unitu stomatologicznego, należy zainwestować w materiały stomatologiczne, do których należą m.in. lusterka, kubeczki, pęsety, upychadła, ekskawatory oraz autoklaw, który służy do sterylizacji narzędzi. Dodatkowe usługi obejmujące np. zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej, protetykę (usuwanie ubytków), endodoncję (leczenie chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych) czy ortodoncję (budowanie profilaktyki stomatologicznej) wymagają kupna dodatkowych narzędzi – osteotomów, nożyczek do nici, skalpelów, ostrzy, serwet operacyjnych oraz szwów chirurgicznych.

Niezbędne są również wszelkie artykuły sanitarne, zapewniające bezpieczeństwo stomatologom oraz ich pacjentom – podkreśla właściciel gabinetu stomatologicznego Stomatologia Patykiewicz w Krakowie.

Materiał Partnera