Data: 15 maja 2019 Kategoria: Stomatologia

Jak poprawić niedoskonałości zębów?

Zdrowe zęby, to nie tylko hollywoodzki uśmiech i co za tym idzie dobre samopoczucie. Jest to przede wszystkim oznaka Twojego stanu zdrowia. Uzębienie, które nie jest leczone ma negatywny wpływ na nasz cały organizm. Często prowadzi do podwyższenia ryzyka, między innymi zawału serca. Jakie są najczęstsze dolegliwości związane z uzębieniem?

Nadwrażliwość zębów.

Gdy spożywanie napojów lub pokarmów, ciepłych lub zimnych sprawia Ci ból, to jednoznaczna oznaka uszkodzenia szkliwa. Szkliwo jest tkanką, która osłania zębinę. Możemy je uszkodzić podczas wybielania zębów, a nawet w momencie korzystania z niewłaściwych szczoteczek do ich mycia. Należy również unikać zbyt mocnego szczotkowania. Podczas cierpienia na tę dolegliwość warto jest stosować odpowiednią pastę do mycia zębów, płynu do płukania jamy ustnej, a przede wszystkim myć zęby po każdym posiłku. 

Próchnica. 

Jest najczęstszą dolegliwością, która dotyka osoby w przeróżnym wieku. Dlatego warto jest kontrolować stan uzębienia u dzieci, które jeszcze posiadają uzębienie mleczne. Nieleczona próchnica wpływa nie tylko na stan naszych zębów, ale również na cały nasz organizm. Dlatego ważna jest kontrola swojego uzębienia, poprzez cykliczne wizyty u stomatologa. Jak również prawidłowa higiena jamy ustnej.

Urazy uzębienia stałego. 

Głównie wynika z nieszczęśliwych wypadków. Często zdarzają się podczas aktywności sportowej, bądź też prac domowych. Wtedy też dochodzi do, między innymi złamania korony zęba, złamania korzenia, jak i zwichnięcia zęba. W każdym z tych przypadków rekomendowana jest wizyta u stomatologa, w celu postawienia diagnozy oraz obraniu dalszego planu leczenia.

Odbudowa koron zębów. 

Nie każdy uszkodzony ząb należy jednoznacznie usunąć. Jeśli korona zęba jest uszkodzona na skutek wyżej wymienionej próchnicy, urazu, a także leczenia kanałowego może być odbudowana. Stomatolodzy często decydują się na wypełnienie komory zęba, gdy ten ubytek jest mniejszy. Przy większych stosują włókno szklane.

Powyższe dolegliwości możemy zmniejszyć, a co najważniejsze trwale się pozbyć, podczas rozpoczęcia leczenia stomatologicznego. I korzystania z możliwości, jakie daje stomatologia zachowawcza.

Materiał Partnera