Data: 14 czerwca 2019 Kategoria: Stomatologia

Irygator do zębów – idealne uzupełnienie prawidłowej higieny jamy ustnej

Zdrowe zęby gwarantują nie tylko piękny uśmiech, ale wpływają też na stan całego organizmu. Dlatego tak ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie łatwo dostępnych powierzchni zębów nie wystarczy. Konieczne jest używanie dodatkowych akcesoriów, które ułatwią prawidłowe czyszczenie również trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej.

Akcesoria do higieny przestrzeni międzyzębowych

Jest bardzo wiele sposobów na zadbanie o właściwą higienę jamy ustnej. W tym celu wykorzystywane są szczoteczki manualne i elektryczne, nici i szczoteczki międzyzębowe, wykałaczki, pasty do zębów i różne płukanki oraz irygatory do zębów. Badania potwierdzają, że regularne stosowanie irygatorów sprawia, że zęby są mocniejsze i zdrowsze. Jednocześnie na powierzchni zębów pozostaje o prawie 100% płytki nazębnej mniej niż po stosowaniu nici czy szczoteczek międzyzębowych.

Irygatory do zębów przy pomocy pompki wytwarzają strumień wody, który pod ciśnieniem i pulsacyjnie wymiata resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc. Korzystanie z tego urządzenia zalecane jest szczególnie pacjentom:

  • z mostami i implantami,
  • z aparatami ortodontycznymi,
  • z problemami krwawiących dziąseł,
  • z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi.

Strumień wody wystrzeliwany pod ciśnieniem nie tylko czyści, ale i masuje dziąsła. Regularnie wykonywany masaż poprawia krążenie krwi w tkankach i jednocześnie wzmocnia dziąsła.

Korzyści z używania irygatorów są ogromne, dlatego warto stosować je codziennie, nawet wyjeżdżając na urlop. Jest to możliwe dzięki temu, że oprócz irygatorów stacjonarnych można kupić również ich wersje turystyczne, z wbudowanym akumulatorem, dzięki czemu można ich używać praktycznie wszędzie.

Jakiego płynu używać do napełniania zbiornika?

Irygatory do zębów są zaopatrzone w pojemniki do płynu płuczącego. Dostępne na rynku płyny do płukania jamy ustnej mają w składzie substancje, które mogą spowodować uszkodzenie urządzenia oraz są nieekonomiczne. Dlatego rekomendowane jest stosowanie zwykłej (lub przefiltrowanej) wody z kranu. Jest ona bezpieczna, dostępna, ekonomiczna i nie ma negatywnego wpływu na mechanizm irygatora.

Kolejną ważną kwestią jest dbanie o irygatory do zębów. Powinny być one ustawione na równej powierzchni. Niedozwolone jest chwytanie urządzenia za zbiornik oraz obsługiwanie go mokrymi rękami. Konieczne jest również regularne czyszczenie go i odkamienianie.

Włączenie irygatora do codziennej higieny jamy ustnej redukuje gromadzenie się płytki nazębnej oraz bakterii chorobotwórczych wywołujących próchnicę i choroby dziąseł. Jest to doskonała profilaktyka w walce z kamieniem nazębnym i paradontozą.

Materiał Partnera