Data: 21 sierpnia 2018 Kategoria: Stomatologia
Higiena jamy ustnej podczas użytkowania aparatu ortodontycznego

Higiena jamy ustnej podczas użytkowania aparatu ortodontycznego

Krzywy zgryz to problem nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej – może on przyczynić się do poważnych problemów w funkcjonowaniu całego układu pokarmowego oraz chorób zębów, wynikających z niedokładnej higieny. Mając świadomość konsekwencji, coraz więcej osób decyduje się na założenie stałego aparatu ortodontycznego. Jak wygląda kwestia higieny jamy ustnej z założonym aparatem?

Przede wszystkim staranność

Kwestią kluczową w myciu zębów, na które nałożono aparat ortodontyczny, jest staranność i sumienność. Powszechnym zwyczajem jest, że zęby myje się raz – przed śniadaniem. Część osób powtarza mycie przed pójściem spać. Jeśli decydujemy się na założenie aparatu, musimy być świadomi tego, że od tej pory będziemy musieli myć zęby po każdym posiłku. Ma to na celu usunięcie z zakamarków elementów aparatu resztek jedzenia, które nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale również stają się ogniskiem rozwoju bakterii próchniczych. Druga kwestia to fakt, że do skutecznego mycia zębów z aparatem nie wystarczy już zwykła szczoteczka – potrzebne będzie cały przybornik akcesoriów.

Szczoteczki do mycia aparatu

Do głównego, gruntownego mycia zębów z aparatem ortodontycznym używanym szczoteczek ręcznych, których włosie zostało wycięte w kształt litery V. Jeśli używamy szczoteczek elektrycznych, potrzebne będą specjalne końcówki. Alternatywą są szczoteczki soniczne.

Czyszczenie przestrzeni między drutami i zamkami

Do czyszczenia miejsc pod drutem lub wokół zamków możemy używać tzw. szczoteczki międzyzębowej, której włosie jest umieszczone wokół podłużnej, cienkiej główki lub ewentualnie specjalnych nitek typu Super Floss. Przydatne będą również szczoteczki jednopęczkowe, które posiadają włosie jak zwykła szczoteczka, jest skupione w formie pojedynczego, cienkiego pęczka, który możemy w całości przewlec pod drutem.

Irygator

Irygator to urządzenie, które służy do opłukiwania zębów wodą pod ciśnieniem. Silny strumień skutecznie oczyszcza aparat z resztek jedzenia oraz wypłukuje biofilm z przestrzeni międzyzębowych. To urządzenie dodatkowe, nie używamy go zamiast szczoteczek i pasty.

Płukanki

Na koniec mycia dobrze jest używać specjalnej płukanki, która zabezpiecza zęby przed próchnicą, działa przeciwzapalnie i odświeża oddech.

Co poza tym?

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu nie ogranicza się do systematycznego mycia zębów – poza tym jak każdy pacjent powinniśmy pamiętać o regularnych wizyta u stomatologa. Najlepszym wyborem będzie wizyta w gabinecie takim jak Ortodontix, który specjalizuje się w ortodoncji. Otrzymamy tam fachową obsługę na miarę naszych potrzeb.

Materiał Partnera