Data: 10 czerwca 2020 Kategoria: Stomatologia
Uzupełnienie ubytku zębowego implantem

Dlaczego implanty to niezawodny sposób uzupełniania ubytków zębowych?

Podeszły wiek, przebyte choroby, wypadki lub po prostu niewłaściwa higiena – powody, dla których tracimy nasze zęby mogą być różne. Niezależnie jednak od przyczyn, warto mieć świadomość, że braki w uzębieniu to problem nie tylko natury estetycznej – może one mieć również poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Współczesna stomatologia oferuje wiele rozwiązań dla osób, które straciły zęby – jednym z nich jest zastosowanie implantów.

Czym są implanty zębowe?

Bardzo powszechnym przekonaniem jest, że implant to proteza, która swoim kształtem i kolorem ma za zadanie imitować utracony ząb. W rzeczywistości definicja implantu jest inna:

– Terminem tym nazywa się wyłącznie wykonaną z tytanu śrubę, która umieszczana jest w kości szczęki w miejscu traconego zęba – wyjaśnia dr n.med Jolanta Bochińska – Dopiero na tej śrubie umieszczana jest korona lub proteza, czyli widoczny element zastępujący ząb. Implanty wykonuje się z tytanu, ponieważ jest to materiał wykazujący się wysoką biozgodnością. Oznacza to, że jest w stanie trwale połączyć się z kością i nie zostanie odrzucony przez organizm.

Zalety implantów jako metody uzupełniania ubytków

Koszt zamontowania w miejscu ubytku implantu jest bardzo wysoki, należy jednak podkreślić, że cena jest w tym przypadku adekwatna do jego bardzo wysokiej skuteczności – nie ma obecnie technologii, która pozwalałaby lepiej odbudować stan uzębienia, a przy tym zapewnić pacjentowi tak wysoki komfort użytkowania.

– Dzięki wysokiej biozgodności tytanu, wykonany z niego implant na stałe łączy się z kością, dlatego nie ma najmniejszej szansy na to, by doszło do jego przypadkowego wypadnięcia. Implanty są również całkowicie bezpieczne dla pozostałych, zdrowych zębów – to daje tej technice istotną przewagę nad mostami, które montuje się na wcześniej zeszlifowanych zębach.

Ponieważ implant jest zespolony z kością, działa identycznie, jak naturalny ząb i w równomiernym stopniu ją obciąża podczas przeżuwania. Korona, którą montuje się na wystającym ponad dziąsło gwincie jest właściwie nie do odróżniania od prawdziwych zębów, a więc nie musimy czuć dyskomfortu związanego z obawą, że ktoś zauważy nasze braki w uzębieniu.

Dlaczego warto zastosować implanty?

Wiemy już, że implanty są obecnie najskuteczniejszą metodą uzupełniania braków w uzębieniu i mają wiele zalet. Dlaczego jednak brakujące zęby są tak istotnym problemem? Powodów jest kilka. Pierwszym z nich jest oczywiście negatywny wpływ ubytków na estetykę uśmiechu oraz trudności z wyraźnym mówieniem, a co za tym idzie – możliwy spadek naszego poczucia atrakcyjności i pewności siebie. Osoby, które utraciły zęby mogą również odczuwać trudności ze spożywanie pokarmów, niedokładne żucie ma z kolei duży wpływ na rozwój schorzeń układu pokarmowego. Brak jednego zęba ma również wpływ na zdrowie pozostałych. Dzieje się tak ponieważ w miejscu ubytku dochodzi do atrofii, czyli zaniku kości szczękowej – kość nie jest w tym punkcie prawidłowo obciążona i nie pracuje. Zmiany następują powoli, ale prowadzą do obniżenia linii dziąseł, co z kolei jest źródłem poważnych schorzeń. Ponadto atrofia również przyczynia się do zaburzenia owalu twarzy, co również negatywnie odbija się na naszym wyglądzie.

Podsumowując – uzupełnianie ubytków zębowych jest bardzo istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Zastosowanie implantów to z kolei najskuteczniejsza, najbezpieczniejsza i najbardziej estetyczna technologia w swojej kategorii.

Materiał Partnera