Data: 14 października 2019 Kategoria: Stomatologia
implanty zębowe

Dla kogo przeznaczone są implanty zębowe?

Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które mają problemy z niepełnym uzębieniem. Dzięki sztucznym korzeniom, które osadzane są w kościach szczęki pacjenta, możliwe jest zainstalowanie specjalnej protezy do złudzenia przypominającej prawdziwy ząb. To rozwiązanie nie należy do najtańszych, jednak warto się nad nim zastanowić, zwłaszcza w przypadku dużych ubytków. Kto powinien rozważyć wszczepienie implantów zębowych?

Na czym polega wszczepianie implantu zębowego?

Bardzo często pacjenci obawiają się podjęcia decyzji dotyczącej implantów. Wiąże się to przede wszystkim z lękiem przed bólem. Podczas zabiegu w kości szczęki wiercony jest otwór, w którym lekarz stomatolog mocuje śrubę, na której następnie umieszczany jest sztuczny ząb. Wszystkie działania wykonywane są jednak w znieczuleniu, dlatego podczas ich wykonywania pacjentowi nie grozi żaden ból.

Specjalista z kliniki Centrum Stomatologiczne New-Dent wyjaśnia jednak: Pewne dolegliwości bólowe mogą pojawić się już po wykonaniu zabiegu. Są one związane nie tylko z odczuciami wewnątrz miejsca, gdzie wiercono otwór. Dotyczą przede wszystkim dziąsła. Może to być także wynik założenia szwów. Nie jest to jednak silny ból i można bez problemu poradzić sobie z nim za pomocą środków farmakologicznych – dodaje.

Kto powinien rozważyć wszczepienie implantów zębowych?

Praktycznie każda osoba dorosła może zdecydować się na ten zabieg. U dzieci i młodzieży implantów nie wszczepia się ze względu na niezakończony wzrost kości. Implanty są polecane szczególnie osobom które:

  • chcą uzupełnić brakujący ząb, ale nie chcą mieć szlifowanych zębów sąsiednich pod most protetyczny,
  • utraciły ząb lub kilka zębów w wyniku urazu,
  • straciły wszystkie zęby, a chcą mieć komfortowe uzupełnienie na stałe.

Ponadto implanty zębowe polecane są wszystkim, którzy ze względu na własny komfort nie chcą lub nie mogą nosić tradycyjnych protez. Nie każdy jest w stanie przyzwyczaić się do takiego ciała obcego w jamie ustnej. Bardzo często zdarza się, zwłaszcza na początku, że tradycyjne rozwiązania są przyczyną nudności. W takich sytuacjach doskonałą alternatywą są właśnie implanty. Dzięki nim można wykonać uzupełnienia niewyjmowane, dające wrażenie naturalnego uzębienia lub protezy wyjmowane, ale mocowane na implantach, których komfort noszenia jest nieporównywalnie wyższy niż tradycyjnych protez.

Proces łączenia się implantu zębowego z kością

Po pewnym czasie od wykonania zabiegu wszczepienia implantu następuje osteointegracja, czyli proces połączenia się implantu z kością. Dzieje się tak oczywiście w przypadku, kiedy zabieg jest wykonany właściwie. Wymaga to czasu – cały proces może trwać od kilku miesięcy do nawet pół roku.

Warto mieć świadomość, że wszczepienie implantów jest jednym z poważniejszych zabiegów stomatologicznych i wymaga wiedzy i umiejętności. Z tego względu należy wybierać wyłącznie sprawdzone placówki, w których pracują najlepsi specjaliści i w których zachowany jest najwyższy poziom świadczonych usług. Tylko wtedy można mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z dopuszczalnymi normami, a implanty będą służyły pacjentowi przez długie lata.

Materiał Partnera