Data: 4 września 2017 Kategoria: Stomatologia

Jak dbać o higienę jamy ustnej

Większość z nas na pytanie, z czym kojarzy się higiena jamy ustnej, odpowiedziałaby, że z myciem zębów. Okazuje się jednak, że szczotkowanie to tylko jeden z wielu elementów składających się na kompleksowe dbanie o zdrową jamę ustną. Prawidłowa higiena jamy ustnej polega bowiem nie tylko na pielęgnacji zębów, ale też dziąseł, języka i podniebienia. O czym w takim razie powinniśmy pamiętać?

Mycie zębów…

O ile większość z nas rozumie znaczenie mycia zębów i praktykuje regularne szczotkowanie, to niestety wciąż nie do końca wiemy, jak prawidłowo to robić. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy systematycznie korzystać z pasty i szczoteczki do zębów, bo trzeba też wiedzieć, JAK się nimi odpowiednio posługiwać. Należy tu przestrzegać kilku zasad:

  • Wybór szczoteczki. Idealna szczoteczka powinna mieć średni lub miękki stopień twardości. Zbyt twarde szczoteczki mogą bowiem doprowadzić do degradacji dziąseł i bolesnego odsłonięcia szyjek zębowych. Należy pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki raz na trzy miesiące.
  • Wybór pasty do zębów. Prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga stosowania fluoru, warto jednak zachować umiar w stosowaniu silniejszych, np. mocno wybielających past, ponieważ mogę one doprowadzić do ścierania szkliwa.
  • Wbrew pozorom, prawidłowe szczotkowanie to nie ruchy okrężne, a “wymiatające” zgodnie z kierunkiem rośnięcia zębów, czyli od dziąsła w stronę korony zęba. W ten sposób szczotkujemy po kolei wszystkie zęby, pamiętając również o najbardziej schowanych i trudno dostępnych “ósemkach”, gdzie zbiera się najwięcej bakterii. Nie zapominajmy też o wyczyszczeniu dziąseł i języka. Zęby myjemy co najmniej dwa razy dziennie, przynajmniej przez dwie minuty.

…to nie wszystko!

Pamiętajmy, że higiena jamy ustnej nie kończy się na myciu zębów.

Po szczotkowaniu warto sięgną po specjalne płyny do płukania jamy ustnej. – Podpowiada specjalista z Gabinetu stomatologicznego ES Dentica w Tychach. – Warto wybierać płukanki z dodatkiem fluoru, ale nie zawierające alkoholu. Pamiętajmy również o regularnym, najlepiej codziennym stosowaniu nici dentystycznych, dzięki którym można precyzyjnie oczyścić trudno dostępne miejsca pomiędzy zębami. Warto też zaznaczyć, że higiena jamy ustnej jest też uzależniona w dużej mierze od naszego stylu życia, zwłaszcza diety. Chcąc zadbać o piękny uśmiech powinniśmy ograniczyć spożycie kawy i herbaty, zrezygnować z palenia i zdrowo się odżywiać. Nie zaszkodzi sięgnąć po suplementy diety zawierające wapń oraz witaminę D. Koniecznie pamiętajmy też o regularnych wizytach u stomatologa, który wdroży odpowiednie działania profilaktyczne. Szczególnie warto zdecydować się na scalling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, a także piaskowanie, czyli redukcję osadów poprawiającą wygląd zębów. Kompleksowa higiena jamy ustnej to sposób na zdrowe i białe zęby oraz piękny uśmiech każdego dnia.

Materiał Partnera