Data: 10 stycznia 2020 Kategoria: Stomatologia
protetyka

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii zajmującym się przywracaniem odpowiedniego wyglądu oraz zgryzu zębów, które zostały uszkodzone bądź utracone. Na czym polega leczenie protetyczne i jakie płyną z tego korzyści? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Leczenie protetyczne – najważniejsze informacje

W trakcie leczenia protetycznego stosowane są protetyczne uzupełnienia braków w uzębieniu w postaci stałej oraz ruchomej. Stałe uzupełnienia protetyczne to między innymi korony stosowane w przypadku mocno zniszczonych zębów oraz mosty wypełniające braki kilku zębów. Możliwe jest także poprawienie koloru, rozmiaru i kształtu danych zębów a pomocą specjalnych licówek, czyli płatków porcelany mocowanych na części licowej zębów.

Natomiast do ruchomych uzupełnień zaliczamy przede wszystkim protezy, które można wyjmować z jamy ustnej. Są one używane wtedy, kiedy nastąpiła utrata całości bądź większości uzębienia. Istnieje kilka odmian protez. Między innymi są to protezy zębowe akrylowe oraz szkieletowe.

Zanim zostanie podjęta decyzja o leczeniu protetycznych, należy przeprowadzić wywiad oraz badanie i pantomogram. Na tej podstawie ocenia się stan uzębienia, co pozwoli dokonać wyboru, czy zastosowane zostaną korony bądź licówki, czy też konieczne będzie użycie protezy. Pacjent jest informowany o kosztach i efektach, jakie przyniesie leczenie. Za zgodą pacjenta lekarz je rozpocznie i zastosuje uzupełnienia wybranej jakości w zależności od możliwości finansowych leczonej osoby i odpowiednio rozłoży w czasie poszczególne etapy leczenia.

Usługi protetyczne – korzyści 

Korzystanie z protetycznych usług może być bardzo korzystne. Protetyczne uzupełnienia głównie odtwarzają prawidłowe warunki zwarciowo-zgryzowe. Umożliwia to właściwe rozgryzanie i przeżuwanie pokarmów, dzięki czemu praca układu pokarmowego nie jest zaburzona. Nawet bardzo małe ubytki w zębach mogą powodować przesuwanie się innych zębów oraz pojawianie się ubytków w kościach. 

Ponadto, protetyczne rekonstrukcje poprawiają estetykę zębów zwłaszcza wtedy, kiedy braki występują w przypadku przednich zębów. Protetyczne uzupełnienie w takim miejscu ułatwia uśmiechanie się i zwiększa pewność siebie.

Soldent– profesjonalna klinika stomatologiczna.

Materiał Partnera