Data: 9 września 2019 Kategoria: Stomatologia
Endodoncja

Czym zajmuje się endodoncja?

Piękny i zdrowy uśmiech to Twoja wizytówka. Bardzo często jednak okazuje się, że zaczynasz odczuwać dyskomfort związany ze swoim uzębieniem. Niektóre problemy da się szybko zażegnać, jednak czasami ubytki próchnicowe są tak głębokie, że doszło do martwicy miazgi. W takim przypadku na pomoc przychodzi stomatolog przeprowadzający leczenie endodontyczne, czyli nic innego jak popularne leczenie kanałowe. Czym jeszcze zajmuje się endodoncja?

Endodoncja – co to jest?

Brak regularnych badań i kontroli stanu uzębienia najczęściej kończy się bolesną wizytą
u stomatologa. Zwykle na leczenie należy umówić się w ramach ubezpieczenia NFZ lub po prostu w prywatnej klinice. Jeśli nie możesz długo czekać na spotkanie ze specjalistą, warto postawić na tę drugą opcję, dzięki czemu szybko zwalczysz swój problem z uzębieniem. Często podczas wizyty okazuje się, że konieczne jest leczenie endodontyczne. To nic innego jak po prostu leczenie kanałowe. Dentysta zaleca je przy:

  • martwicy miazgi,
  • złamaniu lub zwichnięciu zęba,
  • głębokich ubytków próchnicowych,
  • zgorzeli miazgi,
  • zapaleniu tkanki okołowierzchniowej,
  • źle wykonanego pierwszego leczenia endodontycznego.

Leczenie endodontyczne nie należy do najprzyjemniejszych, jednak jest wykonywane przy znieczuleniu miejscowym. To pozwala na zachowanie komfortu i sprawne przeprowadzenie zabiegu. Endodoncja jest bezbolesnym zabiegiem, pamiętaj jednak, aby zawsze dbać o stan swojego uzębienia – dzięki temu unikniesz niechcianych powikłań.

Leczenie endodontyczne krok po kroku

W zależności od przypadku, z którym lekarz ma do czynienia, jest ustalana liczba wizyt, jaką trzeba odbyć podczas kuracji uzębienia. Specjalista z Multimed Zamość zwraca uwagę na to, jak ważne jest, aby zabieg był wykonany profesjonalnie. Chodzi o odpowiedni sprzęt i sprawdzoną placówkę medyczną, w której podejmiesz się leczenia tego typu.

Do obowiązku dentysty należy dokładne oczyszczenie kanałów zainfekowanych zębów. Następnie kanały wypełniane są płynną gutaperką. Zabieg zazwyczaj przeprowadzany jest w powiększeniu za pomocą mikroskopu zabiegowego oraz pełnej izolacji od śliny i bakterii z użyciem koferdamu. Na sam koniec jest zapewniana szczelna odbudowa zniszczonej korony za pomocą specjalnej plomby – endokorony. Jeśli wybierasz profesjonalną placówkę, zabieg jest szybki i bezbolesny, a Ty możesz cieszyć się pięknym uśmiechem na długie lata. Jeśli więc zauważasz u siebie objawy próchnicy, niezwłocznie zgłoś się do stomatologa. Nigdy nie bagatelizuj objawów, które w przyszłości mogą przysporzyć Ci mnóstwo problemów i bólu.

Materiał Partnera