Data: 26 kwietnia 2018 Kategoria: Stomatologia
chirurg

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Chirurgia szczękowo-twarzowa to specjalizacja stomatologiczna, której zakresem zainteresowań jest operacyjne leczenie chorób i patologii w jamie ustnej. Wiele osób kojarzy chirurga stomatologicznego jedynie z wykonywanych przez niego ekstrakcji zębów, jednak jest to tylko jeden z wielu wykonywanych przez niego zabiegów. Chirurg szczękowy wykonuje zabiegi mające na celu zlikwidowanie wszelkich pojawiających się w jamie ustnej schorzeń oraz wspomagające działanie stomatologów innych specjalizacji.

Podstawowy zakres zadań chirurga stomatologicznego

W ramach chirurgii szczękowo-twarzowej wykonywany jest cały szereg zabiegów mających na celu zlikwidowanie problemów w obrębie jamy ustnej. Najczęściej chirurg szczękowy zajmuje się ekstrakcjami zębów, przede wszystkim zębów mądrości oraz będących zagrożeniem dla pozostałych zębów w łuku, zębów zatrzymanych. Dłutowanie i usuwanie zębów to oczywiście nie są jedyne zabiegi jakie są wykonywane w ramach chirurgii stomatologicznej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doświadczony chirurg szczękowo-twarzowy z gabinetu stomatologicznego M-P Dent w Białogardzie: W zakresie zainteresowań chirurga stomatologicznego jest diagnoza oraz leczenie operacyjne wszelkich pojawiających się w jamie ustnej patologii, z którymi nie można sobie poradzić przy użyciu środków zachowawczych. Do wykonywanych w gabinecie chirurgii stomatologicznej zabiegów, oprócz usuwania zębów, można więc zaliczyć m.in. nacinanie ropni, usuwanie torbieli, nacinanie wędzidełek czy resekcje wierzchołków korzeni. Oprócz tego chirurg szczękowo-twarzowy wykonuje także szereg czynności wspomagających proces leczenia ortodontycznego, protetycznego czy zachowawczego.

Wspomaganie innych dziedzin stomatologii

Najczęściej chirurg szczękowo-twarzowy wspiera swoimi działaniami leczenie ortodontyczne, czyli leczenie wad zgryzu. Ekstrakcja zębów u pacjenta pozwala bowiem na uzyskanie dodatkowej ilości miejsca potrzebnej na właściwe ustawienie wszystkich zębów w łuku. Innym zadaniem chirurga szczękowego jest przygotowanie jamy ustnej pacjenta do wykonania funkcjonalnych wypełnień protetycznych, czyli do wszczepienia implantów zębowych. Działania te polegają przede wszystkim na sterowanej regeneracji kości, czyli na jej odbudowie. W przypadku wystąpienia u pacjenta procesu atrofii (zaniku kości po utracie naturalnych zębów), jest to niezbędne, aby uzyskać możliwość wszczepienia implantu.

Materiał Partnera