Data: 4 grudnia 2019 Kategoria: Stomatologia

Czym się różnią licówki kompozytowe od innych rodzajów licówek?

Licówki to rozwiązanie dla osób, które w szybki i bezpieczny sposób pragną poprawić swój naturalny uśmiech, a więc ukryć nieestetyczne szpary międzyzębowe, zmienić kształt zębów lub wyrównać ich długość. Licówki mogą być kompozytowe, porcelanowe, ceramiczne lub akrylowe.

Czym są licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe to cienkie płytki, które nakleja się na przednie zęby w celu poprawy ich wyglądu. Są one wykonane z kompozytu, czyli mieszanki kilku materiałów o różnych właściwościach. Dzięki temu są nie tylko trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także bardzo plastyczne – można łatwo nadać im określony kształt, barwę i długość. Ma to ogromne znaczenie dla dopasowania licówek do naturalnego uzębienia i rysów twarzy pacjenta.

Licówki kompozytowe w Warszawie kosztują 500 zł (cena za jeden ząb). Jest to coraz częściej wybierany zabieg. Sprawdza się u osób w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Przy odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu się do zaleceń lekarza licówki wykonane z kompozytu można nosić przez kilka lat.

Jakie są inne rodzaje licówek?

W gabinetach stomatologicznych dostępne są także inne rodzaje licówek. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane, co wpływa na efekt końcowy, trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Istotna jest także ich cena.

Bardzo popularne są licówki porcelanowe. Zaletą porcelany jest bardzo duża wytrzymałość i trwałość – nie zmieniają koloru, kształtu, nie osadza się na nich kamień nazębny i można je nosić nawet 15 lat. Dodatkowo materiał ten bardzo dobrze imituje szkliwo zęba, dlatego wyglądają najbardziej naturalnie. Niestety, trzeba za nie zapłacić zdecydowanie więcej, niż za licówki kompozytowe. Cena za jeden ząb to 2000 zł.

Licówki akrylowe są wykonane z masy akrylowej utwardzanej światłem. Są grubsze od pozostałych rodzajów, mniej estetyczne i zdecydowanie mniej trwałe – można je nosić przez ok. 2 lata. Obecnie licówki akrylowe są wykorzystywane jako tymczasowe rozwiązanie przed założeniem płytek z innego materiału.

Dostępne są także licówki ceramiczne wykonane z krzemionki, kwarcu, kaolinu, co zapewnia im bardzo dobrą trwałość. Ponadto efekt jest bardzo zbliżony do naturalnego. Koszt licówki ceramicznej wynosi 900 zł.

Licówki kompozytowe a porcelanowe

Najczęściej wybierane są licówki kompozytowe oraz porcelanowe. Oba rozwiązania dają bardzo naturalny efekt. Różnią się jednak trwałością – porcelana wymaga wymiany po około 15 latach (przy odpowiedniej pielęgnacji), natomiast kompozyt można nosić maksymalnie 8 lat. Jednak ze względu na zdecydowanie niższą cenę, licówki kompozytowe są alternatywnym rozwiązaniem dla płytek porcelanowych. 

Dla kogo przeznaczone są licówki?

Licówki przeznaczone są dla osób, które:

  • mają nieestetyczne szpary międzyzębowe,
  • mają uszkodzone szkliwo,
  • mają zęby o nieregularnym kształcie lub długości,
  • mają przebarwienia zębów.

Licówki są jednym z najlepszych sposobów na poprawę wyglądu zębów i uzyskanie pięknego uśmiechu.

Materiał Partnera