Data: 10 października 2017 Kategoria: Stomatologia

Na czym polega zabieg odbudowy kości przed wszczepieniem implantów

Utrata naturalnych zębów pacjenta prowadzi do bardzo wielu problemów. Z punktu widzenia pacjenta najważniejsze jest pogorszenie estetyki uśmiechu oraz trudności z przeżuwaniem pokarmu. Efektem utraty zęba są jednak również problemy związane z postępującym procesem atrofii, tzn. zaniku kości szczeki lub żuchwy w miejscu powstałego ubytku w łuku zębowym. Problem ten jest bardzo poważny, ponieważ w przypadku chęci odbudowy utraconego zęba poprzez np. wszczepienie implantu zębowego, konieczna jest najpierw odbudowa kości. Na czym polega?

Przyczyny powstawania procesów zanikowych kości

Zanim dokładnie opiszemy przebieg odbudowy kości, warto jest się dowiedzieć, dlaczego w ogóle dochodzi do powstawania procesów zanikowych. W normalnej sytuacji, to znaczy wtedy gdy pacjent ma wszystkie swoje naturalne zęby, tkanka kostna może się rozwijać i regenerować wokół korzeni zębów. W momencie utraty jednego lub większej ilości zębów nie ma już takiej możliwości ponieważ traci swoje oparcie i nie może się dalej utrzymywać w takiej formie jak przedtem. Wtedy właśnie dochodzi do rozpoczęcia procesów zanikowych, które z czasem doprowadzają do zmiany kształtu szczęki. Niestety w takich przypadkach nie ma również możliwości odbudowy zębów przy użyciu implantów zębowych, ponieważ osłabiona i zmniejszona tkanka kostna nie daje możliwości wszczepienia nawet najcieńszego implantu. Do lat 80. ubiegłego wieku, taka sytuacja sprawiał, że u niektórych pacjentów nie można było wykonać implantacji. Dziś jednak, dzięki rozwojowi medycyny i opracowaniu metod odbudowy kości, skutecznie udało się ten problem rozwiązać.

Metody odbudowy kości

Skuteczna regeneracja (odbudowa) tkanki kostnej jest warunkiem późniejszej odbudowy utraconego zęba. Według badań wykonanie takiego zabiegu może być konieczne nawet u 40 proc. pacjentów przed wszczepieniem implantu zębowego. Czasem jednak takie działanie jest niezbędne również przed wykonaniem innych rodzajów wypełnień protetycznych, które również muszą mieć przecież stabilne oparcie. Przez lata stosowano różne metody odbudowy kości, m.in. podniesienie dna zatoki szczękowej oraz przeszczepy kości z innych miejsc na ciele. W XXI wieku zazwyczaj stosuje się jednak sterowaną regenerację kości, czyli augmentację.

Na czym polega sterowana regeneracja kości

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Jardent w Oławie: Przy znaczącym zaniku kości zabieg augmentacji powinien być wykonany nawet kilka miesięcy przed planowaną implantacją. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że udało się wykształcić odpowiednią ilość tkanki kostnej. Sam zabieg polega na umieszczeniu w miejscu planowanej implantacji własnego materiału kostnego i syntetycznego materiału kościozastępczego (lub obu tych elementów naraz) oraz pokrycie ich błoną zaporową zabezpieczającą umieszczony materiał kostny przed rozwojem w ich miejscu tkanek miękkich. Z czasem umieszczony materiał kostny i kościozastępczy przekształca się w pełnowartościową tkankę kostną.

Po wykonaniu augmentacji oraz przed wszczepieniem implantu stomatologicznego konieczne jest jeszcze sprawdzenie czy na pewno udało się odbudować wystarczająca ilość tkanki kostnej. W tym celu wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne.

Materiał Partnera