Data: 10 października 2017 Kategoria: Stomatologia

Na czym polega opracowanie strategii leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne jest bardzo skomplikowanym i czasochłonnym procesem, który jednak jest jedynym skutecznym sposobem na pełne wyleczenie wady zgryzu pacjenta. Pomimo wielu związanych z leczeniem niedogodności w ostatnich latach na pierwszą wizytę do gabinetu ortodontycznego zgłasza się bardzo dużo pacjentów, i to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Przed rozpoczęciem leczenia wady zgryzu konieczne jest jednak opracowanie precyzyjnego planu.

Dlaczego powinniśmy wyleczyć swoją wadę zgryzu

Wada zgryzu to nie tylko problem natury estetycznej, ale także niedogodność, która może wpływać na funkcjonalność układu żucia, a więc na trudności w przeżuwaniu pokarmu. W niektórych przypadkach, krzywy zgryz może także np. powodować wady wymowy. Przyczyny powstawania wad zgryzu mogą być różne.

Jak tłumaczy nasz rozmówca ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Super Dent w Warszawie: Etoiologia wad gryzu jest różna. Są to wady spowodowane: dysproporcją zębowo-zębodołową( za mało miejsca na zęby), złymi nawykami (np.  ssanie kciuka, obgryzanie paznokci) oraz zbyt wczesną utratą zębów na skutek nienależytej dbałości u dzieci o stan zębów mlecznych. Wielu dorosłych jest niestety zdania, że skoro w miejsce „mleczaków”, bardzo szybko pojawią się zęby stałe, nie trzeba tak bardzo dbać o ich zdrowie i niepotrzebnie wydawać pieniądze na wizyty w gabinecie stomatologicznym. To jest jednak bardzo duży błąd, ponieważ to właśnie w tym okresie kształtuje się układ żucia i w przypadku  konieczności  usunięcia  zębów mlecznych może spowodować brak wystarczającej ilości miejsca dla zębów stałych.

Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym

Aby rozpocząć leczenie wady zgryzu należy się udać do gabinetu ortodontycznego. Pierwsza wizyta jest wizyta zapoznawczą z prowadzącym cały proces lekarzem. W jej trakcie wykonywane są także wszystkie niezbędne badania, które pozwalają ortodoncie na precyzyjne określenie naszego problemu oraz późniejsze opracowanie strategii leczenia.

Pierwszym elementem badania jest dokładny wywiad z pacjentem, na podstawie którego lekarz stwierdza przyczynę powstania wady zgryzu oraz nasze nawyki wpływające na jej pogłębianie. Drugim elementem jest natomiast wykonanie wycisku szczęki i żuchwy, który pozwala specjaliście na wykonanie dokładnego gipsowego modelu naszego zgryzu. Oprócz tego ortodonta zleca także wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz cefalometrycznego.

Przedstawienie pacjentowi planu leczenia ortodontycznego

Po pierwszej wizycie ortodonta dokładnie bada uzyskane materiały i przystępuje do opracowania dokładnego planu leczenia wady zgryzu, który jest przedstawiany pacjentowi na drugiej wizycie w gabinecie. Leczenie polega na noszeniu przez pacjenta stałego aparatu ortodontycznego lub  w przypadku dzieci, które nie posiadają jeszcze wszystkich zębów stałych   aparatu ruchomego . W niektórych przypadkach, żeby zwiększyć ilość miejsca dla zębów, przed założeniem aparatu konieczne jest także usunięcie jednego lub kilku innych zębów. W trakcie tej wizyty pacjent poznaje także szacunkowe koszty leczenia.

Materiał Partnera