Data: 6 czerwca 2017 Kategoria: Stomatologia

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe nie cieszy się najlepszą sławą wśród pacjentów stomatologicznych. Wiele osób na wieść o konieczności takiego leczenia zdolnych jest wpaść w panikę, kojarzy się ono bowiem przede wszystkim z poważnym bólem. Tymczasem leczenie kanałowe jest niezastąpioną metodą walki z daleko posuniętą próchnicą i często jedynym sposobem na uratowanie chorego zęba. Co więcej, wcale nie musi być bolesne.

Prawdą jest, że jeszcze kilka lat temu leczenie kanałowe wiązało się z bardzo długą, bolesną i uciążliwą terapią, jednak dokładne oczyszczenie i wypełnienie kanału jest jedynym sposobem na uratowanie zęba zajętego próchnicą. Na szczęście, współczesna stomatologia dysponuje środkami przyspieszającymi leczenie i niemal w pełni eliminującymi towarzyszące mu dolegliwości bólowe – przekonuje ekspert z Centrum Stomatologicznego APEX we Wrocławiu.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na dokładnym oczyszczeniu zęba i wypełnieniu ubytku w jego tkance. Bardzo ważne jest, by ten etap był przeprowadzony z dużą precyzją. Usunąć trzeba wszystkie zainfekowane próchnicą tkanki miękkie, łącznie z nerwem i naczyniami krwionośnymi w korzeniu i komorze zęba.

Dlatego przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie zbadać stan kanałów. W tym celu wykonuje się prześwietlenia RTG, ale również bardziej zaawansowane metody, takie jak pomiar długości kanału za pomocą endometru.

Następnym krokiem jest opracowanie kanału w celu poszerzenia go – przygotowania na wypełnienie. Kanał kształtowany jest przez stomatologa z wykorzystaniem narzędzi ręcznych lub maszynowych (mikrosilnik endodontyczne) oraz środków płuczących. Preparaty stosowane podczas płukania kanału działają przeciwbakteryjnie i pozwalają usunąć ewentualne pozostałości tkanek miękkich.

Dokładnie oczyszczony kanał należy szczelnie wypełnić gutaperką. Nowoczesne gabinety stomatologiczne dysponują sprzętem pozwalającym na szybkie i sprawne wypełnienie kanałów płynną gutaperką w technice kondensacji pionowej (BEEFILL). Jest to najszybsza, a zarazem najmniej bolesna metoda wypełniania w endodoncji.

Nie unikaj leczenia kanałowego

Jeżeli ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego, nie warto odwlekać zabiegu. Im wcześniej zdecydujesz się na rozpoczęcie leczenia, tym szybszy, łatwiejszy i mniej bolesny będzie jego przebieg. Obecnie w gabinetach stomatologicznych stosowane są doskonałe środki znieczulające, które w pełni uchronią cię przed bólem, toteż nie ma się czego bać.

Przerażające mogą być natomiast konsekwencje zaniechania leczenia. Zmiany próchnicze będą bowiem postępowały w głąb, powodując stan zapalny i pogłębiając odczucia bólowe. Rozprzestrzeniający się stan zapalny może zainfekować okostną, co skutkuje ropniem podśluzówkowym. W tak zaawansowanym stopniu choroby ból okazuje się nie do zniesienia, a leczenie zwykle rozpoczyna się od usunięcia zęba, po czym przywrócenie zdrowia pozostałych tkanek trwa jeszcze bardzo długo.

Materiał Partnera