Data: 17 grudnia 2017 Kategoria: Stomatologia
Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe krok po kroku

Nazwa leczenia kanałowego nie jest przypadkowa: zabieg polega na usunięciu zainfekowanej miazgi (tkanki wypełniającej jamę zęba, która jest bogato unerwiona i unaczyniona) z kanału, który następnie wypełniany jest materiałem stabilizującym. Leczenie kanałowe możemy podzielić na kilka etapów. Wykonujemy zdjęcie rentgenowskie zęba, aby określić kształt i długość kanału. Na rentgenie widać także, czy infekcja nie dotarła przypadkiem także do okolicznych kości, czy ogranicza się wyłącznie do wnętrza bolącego nas zęba. Kolejny etap to znieczulenie miejscowe i założenie suchego opatrunku, który wchłania ślinę w czasie pracy stomatologa. Następnie dentysta rozwierca ząb, co jest konieczne, żeby dostać się do kanału z zainfekowaną miazgą, która jest usuwana za pomocą specjalistycznych narzędzi. Wnętrze zęba jest dokładnie oczyszczane ze wszystkich pozostałości po zainfekowanej tkance i z bakterii. Kolejny krok to wielokrotne, bardzo obfite płukanie kanału, po którego zakończeniu następuje osuszanie wnętrza zęba. Osuszony kanał jest szczelnie wypełniany specjalnym materiałem, który zabezpiecza ząb przed ponownym zakażeniem.

Jeśli ząb może zostać wypełniony od razu, to znaczy, nie trzeba najpierw zwalczyć zakażenia, kanał wypełniany jest materiałem o nazwie gutaperka – dowiadujemy się w gabinecie dentystycznym VILLA DENTAL z Gorzowa Wielkopolskiego.

Gutaperka to substancja pochodzenia naturalnego, która pozyskiwana w podobny sposób jak kauczuk, jest jednak mniej elastyczna. Jeśli z wypełnieniem tym materiałem trzeba poczekać, kanał wypełniany jest lekiem, by zwalczyć zakażenie, a dopiero po mniej więcej tygodniu ząb wypełniany jest gutaperką. Następny krok to już wypełnienie dziury w zębie.

Wypełnienie, odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Jest kilka możliwości odbudowy zęba po leczeniu kanałowym. O wyborze odpowiedniej metody decyduje stomatolog po badaniach i analizie zdjęć rentgenowskich. Do odbudowy zęba wykorzystywane są metody zachowawcze i protetyczne, pośrednie i bezpośrednie. Najlepiej znane są nam zachowawcze metody odbudowy bezpośredniej, czyli po prostu wypełnienie zęba jak przy standardowym leczeniu. Zęby po leczeniu kanałowym mają jednak czasem bardzo rozległe ubytki spowodowane przez próchnicę, może na przykład brakować jednej lub kilku ścianek zęba. W związku z tym zdarza się, że konieczna jest odbudowa pośrednia, znacznie droższa. Nie warto więc odkładać wizyt u dentysty na później, solidna stomatologia zachowawcza pomaga uniknąć problemów zdrowotnych i niepotrzebnych wydatków.

Materiał Partnera