Data: 17 sierpnia 2017 Kategoria: Porady medyczne, Stomatologia

Na czym polega diagnostyka radiologiczna?

W dzisiejszych czasach diagnostyka za pomocą obrazowania radiologicznego jest nieodzowną częścią postępowania medycznego. Pozwala ona odpowiednio szybko wykryć nieprawidłowości w naszym organizmie i podjąć leczenie. Na czym polega ten rodzaj diagnostyki i kiedy się ją wykorzystuje? Szczegóły w naszym artykule.

Krótko o historii radiologii

Początki diagnostyki radiologicznej wiążą się z osobą Wilhelma Roentgena, odkrywcy promieni X nazwanych od jego nazwiska promieniowaniem rentgenowskim. Odkrycie to miało miejsce 8 listopada 1895 roku. Już dwa lata później zaczęto wykorzystywać promienie X do wykonywania prześwietleń, na początku głównie kości oraz płuc. Później radioterapia znalazła również zastosowanie w leczeniu nowotworów. Dla medycyny najistotniejsza jest przenikliwość tego promieniowania – promienie przechodząc przez różne materiały w zależności od ich rodzaju, zmieniają swoje natężenie, dzięki czemu uzyskujemy czytelne obrazy, których treść jest interpretowana i opisywana przez radiologów.

Obrazowanie

Promieniowanie rentgenowskie jest jedną z metod obrazowania ciała człowieka.  Obrazowanie medyczne daje specjalistom możliwość zdiagnozowania danej przypadłości, przedstawiając zmiany zachodzące w naszym organizmie w postaci obrazów. Inne metody radiologii, czyli obrazowania, poza promieniami X, to pole magnetyczne oraz ultradźwięki. Obrazowanie służy m.in. wizualizacji, a więc przedstawieniu badanych zmian, ich lokalizacji, analizie ilościowej (pomiar zmian i badanych organów) oraz badaniom przesiewowym.

Rodzaje badań

Wśród najczęściej dziś wykorzystywanych metod obrazowania znajdują się: rentgenografia (RTG), tomografia komputerowa (CT), ultrasonografia (USG), angiografia, mammografia, rezonans magnetyczny (MRI). Warto zauważyć, że diagnostyka radiologiczna sprawdza się w różnych dziedzinach medycyny, również trudno sobie wyobrazić dzisiejszą stomatologię bez zdjęć RTG pozwalających na szybkie wykrywanie chorób zębów. W takich gabinetach stomatologicznych dbających o najwyższy standard obsługi Pacjentów jak np. rodzinna przychodnia stomatologiczna Ferreus w Warszawie działa rozbudowana baza diagnostyczna w postaci nowoczesnych aparatów do robienia zdjęć zębów – zarówno punktowych, jak i pantomograficznych do obrazowania całej jamy ustnej. Dzięki temu można bez zbędnej zwłoki postawić trafną diagnozę i podjąć leczenie.

Materiał Partnera