Data: 17 grudnia 2017 Kategoria: Stomatologia
Czym charakteryzuje się ruchomy aparat ortodontyczny?

Czym charakteryzuje się ruchomy aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny ruchomy i jego możliwości

Aparaty ortodontyczne ruchome są aparatami, które pacjent samodzielnie zakłada i wyjmuje. Oczywiście musi wcześniej dowiedzieć się, jak to robić, oraz ustalić plan terapii z lekarzem ortodontą. Skuteczność leczenia za ich pomocą wad zgryzu zależy od współpracy pacjenta z lekarzem. Możliwości aparatów ruchomych są dość ograniczone, dlatego ich stosowanie sprawdza się jedynie w przypadkach niewielkich wad zgryzu lub lekkiego wychylenia poszczególnych zębów. Tego typu aparaty zazwyczaj nosi się przez kilka godzin dziennie oraz zakłada na noc.

Zdecydowana większość wad zgryzu (ok. 80%) ma charakter nabyty, co oznacza, że powstają one w wyniku nieprawidłowych nawyków już u małych dzieci. Należy do nich np. oddychanie przez usta, ssanie kciuka, czy zbyt długie używanie smoczków. Także próchnica zębów mlecznych przyczynia się do powstawania wad zgryzu. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie stanu uzębienia dziecka już od najmłodszych lat i, w razie stwierdzenia ich nieprawidłowego rozwoju, zastosowanie leczenia właśnie aparatem ortodontycznym ruchomym. Jego systematyczne noszenie pozwala na prawidłowy rozwój zębów i uniknięcie w przyszłości kosztownego leczenia aparatem stałym.

Aparat ortodontyczny ruchomy – dla kogo będzie skuteczny?

Aparaty wyjmowane najczęściej stosuje się do korygowania wad uzębienia u dzieci w wieku od 4 do 11 lat. Jego noszenie zaleca się także osobom dorosłym, które przeszły leczenie aparatem stałym i chcą zachować dobre efekty na zawsze. Aparat ortodontyczny ruchomy najczęściej składa się z akrylowej płytki i drucianych pętli. Jego noszenie pozwala na korekcję położenia zębów, ale nie daje możliwości ich obracania ani przesuwania względem siebie. W takim wypadku wskazane jest bowiem leczenie aparatem ortodontycznym stałym.

Leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym jest całkowicie bezbolesne, jednak z w zależności od wady zgryzu, może potrwać nawet kilka lat. Wymaga także od pacjenta ścisłej współpracy z lekarzem oraz stosowaniem się do jego zaleceń. Aby efekty leczenia aparatem ruchomym były zadowalające, ważna jest bowiem systematyczność oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza ortodonty. Konieczne są także regularne wizyty kontrolne, podczas których lekarz sprawdza skuteczność leczenia oraz, w razie konieczności, koryguje czas noszenia aparatu podczas dnia.

Materiał Partnera