Data: 16 sierpnia 2016 Kategoria: Stomatologia
wizyty dentystyczne

Czy warto odbywać regularne wizyty dentystyczne?

Wszyscy znamy dobrze słuszne stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Mimo to często unikamy wizyt kontrolnych u lekarzy, zwłaszcza stomatologów. Dopiero kiedy sami zauważamy, że coś nam dolega, biegniemy do specjalisty, a wtedy bywa już za późno. Dlaczego regularne wizyty u dentysty są potrzebne i każdy powinien z nich korzystać, niezależnie od wieku? Co możemy zyskać, regularnie odwiedzając gabinet stomatologiczny?

Piękne zęby

Tak właśnie mówimy do swoich dzieci, kiedy zabieramy je na wizytę do dentysty. To one są najbardziej narażone na próchnicę i inne nieprzyjemne schorzenia. Dotykają one także dorosłych, o czym często zapominamy. Lekceważymy własne wizyty kontrolne z lenistwa, z wydumanego braku czasu lub ze strachu. Nie dajemy tym dobrego przykładu swoim dzieciom, które są bardzo dobrymi obserwatorami. Demonizujemy stomatologów, a później dziwimy się, dlaczego nasze dzieci boją się fotela dentystycznego. Podobnie jak w przypadku każdej innej dolegliwości, choroby zębów najłatwiej jest leczyć, kiedy zostaną szybko zdiagnozowane. Regularne wizyty u specjalisty pozwalają na szybką diagnozę i sprawne leczenie. Zdecydowanie lepiej jest oczyścić ząb z próchnicy i wstawić niewielką plombę, niż usunąć zgliszcza po zdemolowanym uzębieniu pod narkozą, prawda? Jeśli boimy się bólu w czasie wizyty, to tym bardziej powinniśmy nie dopuszczać do poważnych zaniedbań.

Mniejsze koszty

Wypełnienie zęba utwardzone światłem w profesjonalnym, prywatnym gabinecie, to niewielki koszt. Wstawienie implantu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych – mówi przedstawiciel kliniki dentystycznej Maxdent z Wrocławia. Regularne wizyty kontrolne bardzo często pozwalają nam zaoszczędzić nie tylko zdrowie naszych zębów, ale i pieniądze. Pamiętajmy, że bardzo niewiele usług związanych ze stomatologią jest refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Musimy dopłacić nawet do znieczulenia przy wyrywaniu zębów, a nikt raczej nie wyobraża sobie takiego zabiegu bez znieczulenia. Być może to jest wystarczający argument, by zacząć stosować profilaktykę?

Zęby to nasza wizytówka

Niewielu jest szczęśliwych posiadaczy idealnie równych i nieskazitelnie białych zębów niczym z reklamy pasty. Jednak regularne wizyty u stomatologa od najmłodszych lat pozwalają nam zadbać o uzębienie, by jak najdłużej mogło być naszą wizytówką. Czarne ślady próchnicy i ubytki nie są powodem do zadowolenia, a wręcz przeciwnie, są powodem kompleksów. Dentysta pozwoli nam uniknąć tego problemu, przeprowadzając kontrolę, usuwając z zębów uciążliwy kamień, udzielając wskazówek, jak dbać o zęby, rozpoczynając ewentualne leczenie od razu, by schorzenie nie mogło się rozprzestrzenić.

Materiał Partnera