Data: 19 czerwca 2020 Kategoria: Stomatologia
aparat lingwalny

Co to jest aparat lingwalny?

Piękny uśmiech to coś na co wszyscy zwracają uwagę. Proste i białe zęby stanowią pewnego rodzaju wizytówkę danej osoby. Niestety wiele osób boryka się z problemami wad zgryzu, które znacząco obniżają ich pewność siebie i komfort życia. Rozwiązaniem są aparaty ortodontyczne. Jednak nie każdy chce, aby taka konstrukcja była widoczna dla otoczenia. Dlatego opracowano aparaty lingwalne. Dowiedz się, czym są.

Jak wygląda aparat lingwalny?

Klasyczny aparat ortodontyczny jest zakładany na zewnętrznej części zębów. Jest widoczny dla otoczenia, może dawać efekt tzw. dziubka oraz jest odpowiedzialny np. za przerost dziąseł. Mimo jego terapeutycznych właściwości, pacjenci rezygnują z jego nałożenia ze względów estetycznych.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest aparat lingwalny, innymi słowy aparat incognito. Jak tłumaczy ekspert w zakresie ortodoncji ze Specjalistycznej Praktyki Stomatologicznej lek. stom. Marka Parchańskiego w Częstochowie:

Niewidoczny aparat niczym się nie różni od tradycyjnego rozwiązania oprócz tego, że jest zakładany na wewnętrznej stronie zębów.

Dzięki temu rozwiązaniu problem z widocznym „druciakiem” znika, co pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem bez słuchania niepochlebnych komentarzy ze strony rodziny i znajomych.

Jak wygląda zakładanie aparatu lingwalnego?

Nie wszyscy lekarze podejmują się leczenia tym sposobem, z uwagi na trudności podczas zakładania. Dostęp do wewnętrznej strony zębów jest dużo bardziej utrudniony niż w przypadku stosowania tradycyjnego rozwiązania.

W odróżnieniu od klasycznego aparatu ortodontycznego, zamki aparatu lingwalnego dopasowuje się indywidualnie do uzębienia pacjenta. Elementy aparatu są specjalnie projektowane dla uzębienia konkretnej osoby, co pozwala na uzyskanie jak najlepszych efektów terapii.

Wady i zalety aparatu incognito

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że aparat nie jest widoczny. Ta cecha jest też najważniejsza dla klientów gabinetów ortodontycznych. Ale to nie jedyna dobra informacja dla pacjentów. Aparat lingwalny:

  • jest odpowiedni dla każdej wady zgryzu,
  • jest wygodniejszy niż standardowe rozwiązanie,
  • nie wywołuje odwapnienia,
  • minimalizuje nieprzyjemne odczucia,
  • przyspiesza terapię,
  • jest unikalny, tzn. indywidualnie dopasowany do każdego pacjenta.

Wśród wielu zalet trudno doszukać się wad tego sposobu leczenia. Jednak największą przeszkodą dla wielu osób jest cena aparatu lingwalnego.

Kto zakłada aparat lingwalny?

Założeniem niewidocznego aparatu ortodontycznego zajmują się doświadczeni specjaliści ortodoncji. Przed wybraniem lekarza warto sprawdzić, czy prowadzi leczenia tą metodą oraz jakie ma doświadczenie w tym zakresie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na opinie na portalach społecznościowych lub grupach tematycznych. Inni pacjenci chętnie pomogą w wyborze lekarza.

Materiał Partnera