Data: 17 grudnia 2017 Kategoria: Stomatologia
Chirurgiczne usuwanie ósemki. Co warto wiedzieć?

Chirurgiczne usuwanie ósemki. Co warto wiedzieć?

Czym są ósemki?

Nazwa zęby mądrości nie ma oczywiście żadnego związku z intelektem – wzięła się ona z faktu, że ósemki wyrastają jako ostatnie, zazwyczaj w wieku od 17 do 21 lat, a zatem już po osiągnięciu dojrzałości. Czasem zdarza się, że wyrzynanie zębów mądrości kończy się około 40 roku życia. Zęby mądrości to zęby trzonowe, a więc teoretycznie ich funkcją jest rozdrabianie pożywienia – teoretycznie, ponieważ ich udział w przeżuwaniu jest zazwyczaj bardzo ograniczony. Z tego powodu zaliczane są one do narządów szczątkowych człowieka. Z drugiej strony mogą one sprawiać pewne problemy zdrowotne

Dlaczego warto usunąć ósemki?

Ze względu na ograniczony dostęp do ósemek, ich higiena jest bardzo problematyczna – są to zęby najbardziej narażone na próchnicę. Leczenie spróchniałych ósemek również jest bardzo trudne, szczególnie jeśli są częściowo schowane w dziąśle. Lista problemów związanych z ósemkami na tym się nie kończy. Zęby mądrości powodują między innymi:

  • Stłoczenie pozostałych zębów – krzywy zgryz sprawia, że mamy większe problemy z prawidłowym przeżuwaniem pokarmów i utrzymaniem zębów w czystości
  • Problemy okluzyjne – czyli nieprawidłowe przesuwanie się żuchwy względem szczęki
  • Stany zapalne dziąsła – spowodowane są odkładaniem się bakterii wokół niedoczyszczonych zębów mądrości. Stany takie mogą stać się przyczyną zakażenia całego organizmu.
  • Uporczywe bóle głowy – jeśli cierpimy na powtarzające się bóle głowy niewiadomego pochodzenia, dotyczące ściśle określonych obszarów, przyczyną może być zatrzymanie się ósemek.

Usunięcie zębów mądrości

Zabieg ekstrakcji, czyli usunięcia zębów mądrości możemy wykonać w każdym gabinecie zajmującym się chirurgią stomatologiczną, np. Centrum Stomatologicznym Margo. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie tomografii – uzyskany obraz jest niezbędny w planowaniu operacji. Zęby usuwane są w znieczuleniu miejscowym i przy wykorzystaniu mikroskopu. Ranę po usuniętym zębie dezynfekuje się przy użyciu azotu i zaszywa. Gojenie się rany trwa zazwyczaj około tygodnia, w tym czasie zaleca się stosowanie zimnych kompresów zewnętrznych i wewnętrznych, a także ograniczenie używek – papierosów, alkoholu, napojów kofeinowych – bowiem ich spożywanie może wydłużyć proces gojenia oraz prowadzić do powstawania stanów zapalnych.

Materiał Partnera