Data: 26 czerwca 2019 Kategoria: Stomatologia

Chirurg stomatolog – jakie zabiegi przeprowadza?

Wizyty u stomatologa są całkiem przyjemne, jeśli przestrzegasz zaleceń i widujesz swojego lekarza odpowiednio często. Wtedy wystarcza krótka wizyta kontrolna, zabiegi pielęgnacyjne, czyli specjalistyczne bezbolesne czyszczenie i już. Czasami jednak odwiedzasz dentystę dopiero, kiedy coś dolega. I może być tak, że ten skieruje Cię do chirurga stomatologa. Jakich zabiegów możesz się spodziewać?

Chirurg stomatolog – kto to taki?

Chirurg stomatolog (chirurg szczękowy) to specjalista, który oprócz zwykłych zabiegów stomatologicznych może wykonywać inwazyjne zabiegi wykraczające poza zakres działań zwykłych stomatologów. – informuje specjalista z Idental Ciniq.

Chirurg stomatolog ma szeroką wiedzę na temat chorób twarzoczaszki, tkanek miękkich, jamy ustnej i szyi. Może mieć kwalifikacje z zakresu chirurgii szczękowo-zębowej, neurochirurgii, chirurgii urazowej i plastycznej, otolaryngologii i wielu innych dziedzin, które pomagają leczyć schorzenia pacjentów stomatologicznych. Chirurg stomatolog do diagnozy używa zdjęć radiologicznych zewnątrzustnych i wewnątrzustnych.  W wielu gabinetach stomatologicznych chirurdzy zajmują się także leczeniem zachowawczym, może być tak, że niezależnie od charakteru choroby, jaki sprowadził Cię na fotel dentystyczny, jeden specjalista zajmie się całym leczeniem.

Jakie zabiegi wykona chirurg stomatolog?

Jak informuje chirurg stomatolog z Wrocławia, pacjenci najczęściej odwiedzają go w celu usunięcia zębów mądrości. Jest to dosyć rutynowy zabieg, który jednak wymaga specjalistycznego nadzoru z powodu budowy korzeni, często wrastających w kość żuchwy. Chirurg przed zabiegiem ocenia stan zęba i korzenia, korzystając ze zdjęcia rentgenowskiego. Innymi zabiegami wykonywanymi przez chirurgów stomatologii są resekcja zębów zatrzymanych, wstawianie wszczepów zębowych przy odbudowie uzębienia, podcinanie wędzidełka wargi i języka. Również w przypadku niepokojących zmian w obrębie jamy ustnej, czy poważnych objawów chorobowych w obrębie zatokowo-szczękowym dostaniesz skierowanie do chirurga szczękowego. Może on przeprowadzić badanie i ocenę histopatologiczną zmian. Przeprowadzi zabieg usunięcia zmian nowotworowych, a następnie zajmie się rekonstrukcją kości, jeśli nastąpiła jej utrata. To nie wszystkie zabiegi, które może wykonać chirurg stomatolog, masz jednak pewien ogląd na to, czym on się zajmuje. Jest to specjalista o szerokich kompetencjach, który wykonać może błahy – wydawać by się mogło – zabieg resekcji zęba, a także ratującą życie operację usunięcia zmiany nowotworowej. Pamiętaj, że każdy dobry specjalista w sposób zrozumiały poinformuje Cię o przebiegu leczenia. Jeśli dostałeś skierowanie, a jednocześnie żadnej informacji o poważnych zmianach, idź na wizytę śmiało. Chirurg stomatolog wykonuje zabiegi pod znieczuleniem, nie masz się czego obawiać.

Materiał Partnera