Data: 2 października 2018 Kategoria: Stomatologia
dentysta

Charakterystyka zawodu technik dentystyczny

Technik dentystyczny to osoba, bez pomocy której stomatolog (a także ortodonta) nie może w pełni wykonywać swej pracy. Odpowiada ona bowiem za przygotowanie i korygowanie m.in. protez, aparatów ortodontycznych czy sztucznych koron zębowych. Na czym dokładnie polega praca w tym zawodzie i kto może zostać technikiem dentystycznym – na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Technik dentystyczny wykonuje swe obowiązki samodzielnie, ale w ścisłej współpracy ze stomatologiem lub ortodontą i niejako pod jego nadzorem. Od stomatologa otrzymuje zamówienia na konkretne wyroby, jak również niezbędne do ich wykonania wyciski pobrane od pacjentów, z którymi technik nie musi mieć więc bezpośredniego kontaktu.

Wymagania

Każda proteza robiona jest na indywidualne zamówienie. Praca technika dentystycznego wymaga zatem sporej dozy precyzji, wyczucia estetyki, samodyscypliny, zdolności manualnych i niemałych pokładów cierpliwości. Nie jest to zajęcie bardzo obciążające fizycznie, mogą się go więc podjąć również osoby z niepełnosprawnością (w dolnej połowie ciała). Kluczowy jest jednak dobry wzrok. Kandydaci na techników dentystycznych nie mogą być też uczuleni na materiały, z którymi będą musieli pracować, a są to m.in. metal, porcelana, gips i tworzywa sztuczne.

Jak zostać technikiem dentystycznym

To wszystko jednak nie wystarczy. Konieczne jest też zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Drogę do zawodu otwiera licencjat na kierunku technika dentystyczna lub dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie uzyskany po ukończeniu szkoły takiej jak choćby policealne studium medyczne Dental Service w Szczecinie. Nauka trwa dwa i pół roku. Przy czym wcale nie jest to koniec edukacji, jako że technik dentystyczny musi być na bieżąco z nowymi metodami protetycznymi czy materiałami stomatologicznymi, co wymaga stałego dokształcania się już w trakcie pracy.

Możliwości zatrudnienia i warunki pracy

Technik dentystyczny może ją podjąć w pracowni protetycznej przy gabinecie stomatologicznym lub ortodontycznym, jak również otworzyć własną praktykę. Jego czas pracy zależy przede wszystkim od liczby przyjmowanych zleceń i tego, jak sprawnie radzi sobie z ich realizacją. Jeśli chodzi natomiast o zarobki, to te uzależnione są w dużej mierze od renomy danego gabinetu. W placówkach publicznych spodziewać się można raczej niewiele ponad krajową płacę minimalną, natomiast w prywatnych pensje potrafią sięgać od 5000 do nawet 10 000 zł.

Materiał Partnera