Data: 25 października 2016 Kategoria: Stomatologia
protetyka stomatologiczna

Charakterystyka protetyki stomatologicznej

Piękny uśmiech to jedna z naszych najlepszych wizytówek. Czasem jednak w wyniku chorób, wypadków lub naturalnego starzenia się, zęby zaczynają wypadać. Cierpi na tym nie tylko nasz wygląd – braki w uzębieniu mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. W takich sytuacjach niezbędne jest skorzystanie z usług stomatologicznych z zakresu protetyki.

Czym jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, zajmującym się odtwarzaniem uzębienia, które zostało utracone lub zniszczone w wyniku przyczyn naturalnych, chorób lub urazów. W ramach jej zadań znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach plastycznych i onkologicznych. Przywrócenie pełnego uzębienia jest istotne nie tylko ze względów estetycznych, choć bez wątpienia dbałość o wygląd uśmiechu jest jedną z głównych motywacji pacjentów z ubytkami zębowymi. Należy pamiętać, że równomiernie obciążenie kości żuchwowej i szczękowej jest niezbędne, do utrzymania ich kształtu – utracony lub poważnie uszkodzony ząb powoduje ubytek, w tym miejscu kość przestaje być obciążona i z czasem zaczyna zanikać. Prowadzi to do obniżania się dziąseł, problemów z przeżuwaniem jedzenia (co z kolei może stać się przyczyną chorób układu pokarmowego), kłopotów z wymową oraz znacznej zmiany owalu twarzy. Dlatego niezależnie od przyczyn utraty uzębienia, warto jak najszybciej uzupełnić ubytki.

Metody uzupełniania ubytków

Istniej wiele metod przywrócenie zębom ich naturalnego kształtu. Bardzo powszechnie stosowaną są ruchome protezy – są one rozwiązaniem najtańszym, znajdującym zastosowanie zarówno u pacjentów całkowite pozbawionych uzębienia, jak i z uzębieniem szczątkowym. Protezy mogą przybierać formę płyt (w przypadku pacjentów bez wszystkich zębów), jak i mostków porcelanowych, wypełniających pojedyncze ubytki. Protezy posiadają jednak kilka wad. Najpoważniejszą jest fakt, że mogą powodować spory dyskomfort u pacjentów, wymagają bardzo ścisłego dopasowania – w przeciwnym wypadku resztki jedzenia będą dostawać się między protezy a tkanki jamy ustnej. W przypadku mostków porcelanowych dopasowanie wiąże się ze szlifowaniem zębów sąsiadujących z ubytkami.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie implantów. Są to mocowane na stałe tytanowe śruby, które umieszcza się w kości w miejscu ubytku. Dlaczego do ich produkcji używa się tytanu? Ponieważ jego cechą charakterystyczną jest biozgodność, czyli zdolność do łączenia się na stałe z tkanką kostną. Po pełnym połączeniu na wystający ponad dziąsło gwint implantu nakłada się koronę lub protezę, imitującą swoim kształtem ząb. Implanty są bardziej trwałe w porównaniu do koron, bardziej estetyczne (nie ma możliwość odróżnienia ich od naturalnych zębów), nie ma potrzeby uszkadzania zdrowych zębów w celu ich zamontowania.

Wśród gabinetów stomatologicznych znajdziemy wiele, oferujących usługi z zakresu protetyki – jednym z nich Codzienna Stomatologia, posiadająca Gabinety w Mysłowicach i Dąbrowie Górniczej.

Materiał Partnera