Data: 7 sierpnia 2019 Kategoria: Stomatologia

Charakterystyka paradontozy

Paradontoza to obok próchnicy jedna z dwóch najczęściej występujących chorób w obrębie jamy ustnej. Paradontozie łatwiej zapobiegać, niż ją leczyć, ale żeby to zrobić, trzeba coś o niej wiedzieć! Poznaj wroga i dowiedz się, jak nie dopuścić do ataku. Oto wszystko, co warto wiedzieć o przyczynach, skutkach, objawach i leczeniu paradontozy. Sprawdź, jak łatwo jej zapobiec!

Paradontoza – czym jest?

Paradontoza zalicza się do chorób przyzębia, czyli tkanek okalających zęby. Narusza ona m.in. kości szczęki i dziąsła.

Przyczyną rozwoju paradontozy jest infekcja bakteryjna, a źródłem tych namnażających się w jamie ustnej bakterii są resztki pokarmów. Głównym winowajcą paradontozy jest więc niedostateczna higiena jamy ustnej.

Infekcja wiąże się ze stanem zapalnym, a ten z zaczerwienieniem, obrzękiem, bólem i rozchwianiem zębów.

Kości utrzymujące je w miejscu są stopniowo niszczone. Nieleczona paradontoza może prowadzić do wypadania zębów, ale też do rozprzestrzeniania się infekcji po całym ciele, dlatego nie należy jej lekceważyć! – przestrzega specjalista z Es Dentica.

Pierwsze objawy, które powinny Cię skłonić do odwiedzenia dentysty, to: niewielkie krwawienie z dziąseł, ich lekki obrzęk, zaczerwienienie, a także nieprzyjemny zapach z ust. Także nadwrażliwość zębów może wskazywać na rozwój paradontozy.

Mam paradontozę! Co dalej?

Jeśli Twój dentysta potwierdzi przewlekłe zapalenie tkanek przyzębia, czas działać! Metody leczenia są dobierane do stopnia zaawansowania choroby, ale naczelną zasadą jest regularne i dokładne czyszczenie zębów.

Pacjenci z paradontozą powinni szczotkować zęby trzy razy dziennie i co najmniej raz dziennie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe przy użyciu nici dentystycznej. Wsparciem w dbaniu o zdrowie jamy ustnej będą płyny do płukania.

Pełne wyleczenie paradontozy wymaga pozbycia się ognisk bakterii ze wszystkich zajętych tkanek. Dlatego lekarz może zalecić i wykonać zabiegi higienizacyjne (skaling, piaskowanie), a także czyszczenie kieszeni przyzębowych.

Jak w wielu chorobach o podłożu bakteryjnym, także i w paradontozie stosuje się antybiotyki. Zwalczają one infekcję i nie dopuszczają do ponownego namnażania się bakterii.

Jeśli degeneracja tkanek była znaczna, wdraża się leczenie, które ma je odbudować, a także ustabilizować chwiejące się zęby. Dobór metod zależy od kondycji Twojej jamy ustnej.

Jak widzisz, skutki zaniedbania paradontozy mogą prowadzić do złożonego i długiego leczenia. Dlatego znacznie lepiej jest jej zapobiegać, zwłaszcza że nie jest to trudne! Poprawne szczotkowanie zębów, nić dentystyczna i regularne wizyty kontrolne oraz higienizacyjne to najskuteczniejsza ochrona przed paradontozą.

Materiał Partnera