Data: 2 maja 2018 Kategoria: Stomatologia

Boli ząb, czyli kiedy naprawdę trzeba iść do dentysty?

Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył w swoim życiu mniejszej lub większej porcji bólu zęba. Od niewielkiego, przejściowego pobolewania aż po nagłe wypadki dentystyczne, ból zęba może wiązać się z umiarkowanym dyskomfortem lub niewyobrażalnym wręcz cierpieniem. Wizyta u dentysty też jednak zazwyczaj nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego często odkładamy ją na później, w nadziei, że ból sam minie. Niestety, nie zawsze się tak dzieje. Kiedy więc powinniśmy się udać do dentysty?

Większość dbających o higienę pacjentów może sobie pozwolić na widywanie swojego dentysty jedynie raz czy dwa razy w roku, tymczasem osoby z wysokim ryzykiem chorób zębów mogą potrzebować odwiedzać go co trzy lub cztery miesiące. Generalnie, niezbyt nasilona wrażliwość zęba lub niewielki dyskomfort w jamie ustnej, który nie trwa dłużej niż dzień lub dwa, prawdopodobnie nie jest stanem nagłym i nie wymaga natychmiastowego leczenia. Jeśli jednak podczas mycia lub nitkowania zębów zauważymy ubytek, lepiej nie zwlekać zbyt długo z wizytą u dentysty.

Obrzęknięte lub krwawiące dziąsła

Obrzęk i krwawienie z dziąseł może wskazywać na zapalenie dziąseł, ropień, infekcję jamy ustnej, lub – w skrajnych przypadkach – na chorobę dziąseł, więc należy poruszyć tę kwestię u dentysty podczas następnej wizyty. W niektórych przypadkach winna jest niewłaściwa higiena. Jeśli na zębach gromadzi się płytka nazębna, dziąsła mogą puchnąć i krwawić. Należy pamiętać, by regularnie szczotkować zęby szczoteczką, najlepiej  o miękkim włosiu, i używać nici dentystycznej. Jeśli mimo dokonania tych zmian opuchlizna i krwawienie nie ustaną – czas na wizytę u dentysty. Jeśli dentysta będzie podejrzewał chorobę dziąseł, prawdopodobnie poprosi o wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów, które przy okazji świetnie pokazuje też stan tkanek miękkich.

Ostry i przewlekły ból

Kiedy ból jest naprawdę silny i trwa dłużej niż dzień lub dwa, wizyta u dentysty jest konieczna – może się bowiem okazać, że tkanka miazgi i nerw są silnie zainfekowane. W takich przypadkach często konieczne będzie zrobienie tradycyjnego lub panoramicznego zdjęcia zębów, które pomoże zidentyfikować problem. Być może dentysta zaordynuje także antybiotyki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się infekcji.

Urazy

Wybite zęby, mocno krwawiące dziąsła, pęknięcie szczęki – wszelkie urazy w jamie ustnej powinny być natychmiast obejrzane przez lekarza lub dentystę. Nieleczone urazy – czy to tkanek twardych czy miękkich – mogą prowadzić do infekcji, która rozprzestrzenia się przez krew do innych obszarów ciała. Przed podjęciem leczenia – założeniem szwów czy podaniem antybiotyków – wymagane będzie z pewnością wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów, które pomoże w poprawnej diagnozie i zaplanowaniu kolejnych kroków w leczeniu. Należy pamiętać, że ignorowanie silnych urazów i próba przeczekania związanego z nimi bólu może się bardzo źle skończyć.

Informacje ze strony https://rentgenpoznan.pl/

Materiał Partnera