Data: 9 października 2017 Kategoria: Porady medyczne

Na co zwracać uwagę, kupując łóżko rehabilitacyjne

Łóżko rehabilitacyjne to nieoceniona pomoc w pracy z pacjentami z trudnościami w zakresie ruchu. Sprzęty te pozwalają, aby każdy przybrał pozycję, która jest najkorzystniejsza w jego stanie, a dzięki wysięgnikom i barierkom możliwe jest utrzymanie kończyn w odpowiedniej postawie i bezpieczne korzystanie z łóżka. W jaki sposób wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne?

Nowoczesne łóżka rehabilitacyjne – ulga nie tylko fizyczna

Z łóżek rehabilitacyjnych korzystają zarówno placówki medyczne, jak i osoby prywatne, które we własnych domach opiekują się bliskimi z trudnościami w poruszaniu się. Dla chorego łóżko dające wiele możliwości regulacji jest prawdziwą ulgą. Nie jest już skazany na to, aby stale leżeć w jednej płaskiej pozycji. Łóżko rehabilitacyjne oferuje mnóstwo innych sposobów na to, aby wygodnie leżeć, a w razie potrzeby usiąść bez żadnego wysiłku.

Nowoczesne łóżka rehabilitacyjne mają wiele udogodnień, dzięki którym pacjent nie potrzebuje pomocy osób trzecich przy obsłudze – mówi specjalistka ze sklepu medycznego AlmaMed. – Jeżeli nasz pacjent jest osobą niezależną i nie potrzebuje asysty, a jedynie ma problemy z poruszaniem, łóżko elektryczne będzie dla niego dużą ulgą zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, który jest nie mniej ważny.

Istotne elementy łóżka rehabilitacyjnego

Stając przed wyborem łóżka, musimy poznać jego cechy, które będą wpływały na wygodę pacjenta. Ważnym parametrem jest tu liczba segmentów, czyli poruszających się niezależnie członów podstawy materaca. Obecnie najczęściej spotykane są czterosegmentowe i trzysegmentowe łóżka rehabilitacyjne. Te pierwsze dają większy komfort, ponieważ zwiększają możliwości dostosowania pozycji do potrzeb i budowy ciała danego pacjenta.

Warto zwrócić uwagę na to, czy łóżko rehabilitacyjne jest oferowane z wyposażeniem dodatkowym, czy też będziemy musieli pomyśleć o nim sami. Chodzi tu przede wszystkim o wysięgnik i barierki, które zapewnią łatwiejsze podnoszenie się pacjenta i bezpieczeństwo przed upadkiem. Jeżeli łóżko jest sprzedawane samo, należy się dowiedzieć, czy w sprzedaży dostępny jest też pasujący osprzęt.

Dla zdrowia pacjenta nie bez znaczenia będzie także wygląd łóżka, szczególnie jeśli ma ono stać w domu. Surowe łóżko złożone z białych stalowych rurek od razu przywodzi na myśl chorobę, wprowadzając szpitalną atmosferę. Pacjent doświadczy mniejszego dyskomfortu psychicznego, jeśli jego łóżko nie będzie przypominało w żaden sposób o tym, że wymaga on dodatkowej opieki i nadzwyczajnych środków.

Materiał Partnera