Data: 28 sierpnia 2019 Kategoria: Porady medyczne

Zawodowe choroby skóry – jak im zapobiegać

Zawodowe choroby skóry to grupa schorzeń, których przyczyną są substancje zagrażające zdrowiu, z którymi ma się do czynienia w środowisku pracy. Prawna definicja czym są dermatozy zawodowe znajduje się w Kodeksie Pracy, a wykaz jednostek chorobowych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 w sprawie zawodowych chorób skóry.

Przyczyny chorób zawodowych skóry

Dermatozy zawodowe mogą zostać wywołane przed nadmierny kontakt z substancjami chemicznymi, silnymi zabrudzeniami, a nawet zwykłą wodą. Przyjmuje się, że to właśnie osoby pracujące w tak zwanym środowisku mokrym, czyli mający kontakt z detergentami i wilgocią są najczęściej chorującą grupą zawodową. Konieczność częstej dezynfekcji rąk, jak to ma miejsce w szpitalu, czy w gabinecie kosmetycznym także jest czynnikiem, które wzmaga ryzyko zachorowań. 

Wysypka, świąd, pieczenie to pierwsze symptomy, których nie należy lekceważyć. Choroby skóry nie tylko powodują duży dyskomfort, zarówno fizyczny jak i psychiczny, ale nieleczone mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów. Wysokie koszty leczenia, a także konieczność rezygnacji z zawodu to ekonomiczne konsekwencje dermatoz zawodowych. 

Profilaktyka dermatoz zawodowych

Jak głosi przysłowie, lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego w tym artykule podpowiemy jakie działania prewencyjne wdrożyć w swoim miejscu pracy. 

Najważniejszym elementem profilaktyki jest szerzenie wiedzy i edukacja. Pracownicy powinni zostać poinformowani o czynnikach ryzyka oraz o tym jak rozpoznać objawy i gdzie się udać po pomoc. Ważna jest atmosfera zaufania w miejscu w pracy, w której pracownik nie obawia się zgłosić problemu, kiedy zauważy pierwsze objawy. Ponadto, pracodawca powinien zadbać o odpowiednie przeszkolenie swoich pracowników oraz wdrożenie procedur związanych z higieną i pielęgnacją skóry dłoni. 

Kolejnym krokiem jest wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej, dostosowane do warunków ich pracy. Jeżeli jest to możliwe, personel powinien pracować w rękawicach ochronnych, które chronią ich przed działaniem substancji drażniących. Ważne jest także przeszkolenie w technice prawidłowego zdejmowania rękawiczek, aby podczas tej czynności ograniczyć kontakt skóry z substancjami chemicznymi. Zdarza się jednak, że nie wszystkie czynności mogą zostać wykonane w rękawiczkach, dlatego też w takich sytuacjach należy wdrożyć inne działania ochronne. 

Trzystopniowy program ochrony skóry

Firma Deb – STOKO rekomenduje trzystopniowy program ochrony i pielęgnacji skóry w środowisku: przed pracą, w jej trakcie i po jej zakończeniu. Kremy ochronne założone przed pracą tworzą niewidzialną warstwę, która zapobiega wchłanianiu w głąb skóry substancji szkodliwych. Sprawia także, że brud i zanieczyszczenia nie przywierają do skóry. W zależności od czynników ryzyka możemy dobrać odpowiednie produkty do pracy. W ofercie sklepu Pasty i Kremy znajdują się kremy do pracy w środowisku mokrym, do kontaktu z olejami i tłuszczami, a także zanieczyszczeniami przemysłowymi.  

W trakcie pracy i po jej całkowitym zakończeniu należy zadbać o prawidłową higienę rąk. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń, z którymi mamy do czynienia możemy dobrać odpowiednie produkty. Do lekkich zabrudzeń – delikatne mydła w pianie lub w płynie, do średnich i uporczywych – pasty do czyszczenia rąk ze środkiem ściernym lub z dodatkiem rozpuszczalników. 

Ostatnim etapem jest nałożenie kremu po pracy, który nie tylko nawilży, ale także pomoże w regeneracji naskórka.

Materiał Partnera