Data: 21 lipca 2016 Kategoria: Porady medyczne
żle dobrane obuwie i jego konsekwencje

Zagrożenia związane ze źle dobranym obuwiem

Noszenie niewłaściwego obuwia powoduje przede wszystkim dyskomfort, a w przyszłości może zaowocować poważnymi problemami zdrowotnymi. Buty, które mają niewłaściwy rozmiar, są zbyt wąskie, mają zbyt cienką podeszwę i nie stabilizują stopy, mogą przyczynić się do powstawania nie tylko odcisków. Czym grozi noszenie źle dobranego obuwia?

Problemy ze stopami

Prawidłowo dobrane obuwie powinno zapewniać naszemu ciału stabilność i nie uciskać nadmiernie palców. Noszenie butów, które uciskają palce, mogą prowadzić w przyszłości do powstania haluksów. Paluch przechyla się wówczas w stronę pozostałych palców, a po jego zewnętrznej stronie pojawiają się charakterystyczne narosty. Z czasem stają się na tyle duże, że chodzenie staje się bolesne. Ta przypadłość pojawia się zwykle u kobiet, które noszą obuwie z wąskimi noskami i na obcasach, ale podobny wpływ na stopy mogą mieć nawet źle dobrane trampki czy buty sportowe. Nie należy nosić butów na zbyt wysokich obcasach ani na zbyt płaskich podeszwach. Te pierwsze mogą deformować stopy, drugie z kolei nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji. Źle dobrane buty u dzieci mogą z kolei powodować płaskostopie – mówi przedstawiciel firmy Trammpy, która od wielu lat produkuje bezpieczne i wygodne obuwie dla dzieci. Płaskostopie powodowane jest niestabilnością mięśni. By go uniknąć, należy nosić wygodne obuwie, inaczej konieczne będzie stosowanie specjalistycznych wkładek profilujących stopę oraz gimnastyka korekcyjna. Nie mniej przykrymi dolegliwościami są wrastające się paznokcie, których niestety często nie da się wyciąć bez pomocy lekarza chirurga.

Wadliwa postawa

Kiedy nosimy źle dobrane obuwie, cierpią na tym nie tylko nasze stopy. Stopy odpowiedzialne są za to, by zapewnić równowagę całemu ciału. Jeżeli są w butach niestabilne, równowaga zostaje zachwiana i obciąża to stawy kolanowe, biodrowe a nawet kręgosłup. Możemy tego nie zauważać, ale kiedy chodzimy w nieodpowiednich butach, często się garbimy. Stopa powinna się opierać nie tylko na palcach, ale również na pięcie oraz w połowie tak zwanego łuku podłużnego, by chodziło nam się komfortowo. Buty powinny mieć wygodne i higieniczne wkładki, ale nie powinny być wypełniane głąbkami lub piankami, które po pewnym czasie się odkształcają, a my nie utrzymujemy prawidłowej postawy.

Materiał Partnera