Data: 3 grudnia 2018 Kategoria: Porady medyczne

Zaburzenia płodności – co warto o nich wiedzieć?

Przez długi czas w patriarchalnym społeczeństwie dominowało przekonanie, że niemożność zajścia w ciążę to „wina” wyłącznie kobiety. Tymczasem w rzeczywistości nawet jeśli dochodzi do zapłodnienia, a później do poronienia – przyczyną może być zła jakość nasienia mężczyzny. W niemal 40 proc. przypadków odpowiedzialność za brak potomstwa leży wyłącznie po jego stronie.

Problemy leżące po stronie zarówno partnera, jak i partnerki, mogą mieć charakter nabyty lub wynikać z wad genetycznych czy wad rozwojowych narządów rodnych. Od tego, gdzie leży przyczyna, zależy dobór właściwej metody postępowania. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie leków (np. hormonalnych), w innych interwencja chirurgiczna, a w jeszcze innych – sztuczne zapłodnienie.

Ruch i dieta

W wielu sytuacjach wystarczy jednak na szczęście zmiana niektórych elementów stylu życia. Nadwaga i otyłość sprzyjają niepłodności bez względu na płeć, dlatego kluczowe może okazać się zrzucenie nadprogramowych kilogramów, jak słyszymy w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „Sofimed”. W tym z kolei pomogą regularna aktywność fizyczna i zrównoważona dieta.

Ta ostatnia powinna obfitować w owoce i warzywa (najlepiej z gospodarstw ekologicznych, a więc hodowanych bez użycia nawozów i pestycydów), a także w selen i cynk oraz wspomagające ich wchłanianie witaminy C oraz E. Unikajmy za to sztucznych barwników, konserwantów, a przede wszystkim tłuszczów utwardzonych i alkoholu.

Inne czynniki

Negatywny wpływ na płodność mogą mieć ponadto papierosy i narkotyki (dowiedziono, że redukują liczbę plemników w spermie, a w dodatku te, które już się w niej pojawią, zwykle są zbyt powolne), jak również długotrwały stres i zmęczenie. Rozwiązaniem będzie więc odstawienie używek, wysypianie się czy stosowanie np. technik relaksacyjnych. Panowie powinni też unikać ekspozycji jąder na wysokie temperatury (sprzyja temu choćby długotrwałe siedzenie, i to nie tylko w jacuzzi lub saunie – oraz noszenie zbyt obcisłej bielizny).

Gdy zdrowy tryb życia to za mało

Opisane wyżej zmiany dobrze jest wprowadzić jeszcze przed podjęciem starań o spłodzenie potomstwa. Z pewnością odczujemy ich pozytywny efekt w niejednej dziedzinie życia. A jeśli mimo wszystko ciąża się nie pojawi? Zamiast wpadać w panikę – która przecież jest formą stresu – udajmy się do specjalisty i wykonajmy odpowiednie badania (najczęściej analizę nasienia oraz składu krwi i hormonów). Na podstawie ich wyników lekarz pomoże podjąć nam dalsze kroki.

Materiał Partnera