Data: 6 lutego 2019 Kategoria: Porady medyczne

Zabieg gastroskopii – przygotowanie i przebieg

Gastroskopia to badanie wykonywane w celu oceny stanu górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to rodzaj badania endoskopowego, polega ono na wprowadzeniu do ust pacjenta gastroskopu, który umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy, a także pobranie niezbędnych do wykonania dalszych badań próbek. Jakie są dokładne wskazania do wykonania tego badania oraz w jaki sposób ono przebiega, tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii?

Gastroskopia jest standardowym badanie diagnostycznych w przypadku chorób i schorzeń przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wykonuje się je w celi diagnostyki i monitorowania postępów leczenia chorób nowotworowych, wrzodowych, wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie to jest także wykonywane w przypadku silnych bólów nadbrzusza, trudności z przełykaniem, częstych wymiotów, utraty masy ciała czy krwawień, a także przy chorobie refluksowej.

Oprócz tego gastroskopia jest również wykonywana w celach terapeutycznych. Jak tłumaczy nasz rozmówca,  specjalista z Euro Kliniki w Siemianowicach Śląskich:

Oprócz obejrzenia stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz możliwości pobrania wycinków do dalszych badań, gastroskopia umożliwia także usunięcie ciał obcych, zatamowanie krwawień czy usunięcie polipów.

Przygotowania do badania

Przygotowania do wykonania badania nie są zbyt skomplikowane. Jedyny wymóg dotyczy niespożywania przez co najmniej 8 godzin przed jego rozpoczęciem żadnych posiłków ani płynów. Nie ma za to żadnych ograniczeń dotyczących stale przyjmowanych leków np. na nadciśnienie tętnicze czy choroby serca. Trzeba tylko pamiętać, żeby je popić jedynie niewielką ilością wody.

Przebieg gastroskopii

Gastroskopię wykonuje się w znieczuleniu przy użyciu aerozolu lignokainowego. Niektórym pacjentom podaje się także środki uspakajające. Przed przystąpieniem do wykonania badania, pacjent musi się położyć na lewym boku i oprzeć głowę na poduszce. Lekarz wkłada mu między zęby ustnik, który sprawi, że pacjent w trakcie badania nie ugryzie przez przypadek endoskopu. Przez ustnik wprowadza się niewielką rurkę, na której zakończeniu znajduje się kamera. W trakcie wprowadzania gastroskopu pacjent jest proszony o wykonywanie odruchu połykania, co umożliwia wprowadzenie urządzenia do przełyku. Badanie nie należy do najprzyjemniejszych, w jego trakcie bardzo często pacjenci mają odruchy wymiotne, jednak nie należy się tym przejmować. Są to bowiem normalne reakcje na wprowadzenie ciała obcego do przełyku.

Materiał Partnera