Data: 10 marca 2020 Kategoria: Porady medyczne
rehabilitacja po udarze mózgu

Z jakich etapów składa się rehabilitacja po udarze?

Udar stanowi poważne zagrożenie życia. Niestety w wielu przypadkach jego skutki są na tyle dotkliwe, że następuje zgon. Osobom, którym udało się przeżyć grozi niepełnosprawność. Każdy przypadek jest zupełnie inni – jedni już do końca życia nie są samodzielni, inni zaś powracają do stanu sprzed choroby. Pewne jest to, że rehabilitacja ma ogromne znaczenie, a jej przebieg w dużej mierze wpływa na zdrowie oraz samopoczucie. Ciężka praca i konsekwencja w działaniu może przynieść wymierne efekty.

Jak uniknąć udaru mózgu?

Przyczyn wystąpienia udaru mózgu może być wiele, a więc nie można jednoznacznie określić, w jaki sposób go uniknąć. Ryzyko istnieje zawsze, niezależnie od ogólnego stanu organizmu, czy też wieku. Warto mieć świadomość, że coraz młodsze osoby przechodzą udar. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się ci, którzy borykają się z różnego typu schorzeniami m.in. nadciśnieniem lub niedociśnieniem tętniczym, wrodzonymi wadami serca, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym, słabą krzepliwością krwi, miażdżycą itd. Chcąc zminimalizować ryzyko udaru mózgu należy przede wszystkim systematycznie przechodzić przez badania lekarskie. Osoby chore muszą znajdować się pod stałą opieką specjalisty. Zaniedbanie stanu zdrowia może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Zachodzi większe prawdopodobieństwo zgonu.

Na pewne czynniki nie mamy wpływu. Możemy jednak świadomie decydować o swoim trybie życia. Ryzyko udaru jest wyższe w przypadku niezdrowej diety, małej ilości ruchu, nadmiaru stresu, zbyt dużej ilości obowiązku, braku czasu na odpoczynek. “Szybkie życie” może okazać się prawdziwym zabójstwem. Należy mieć świadomość, że w osłabionym organizmie zmiany postępują szybciej. Im bardziej są one rozległe, tym mniejsze szanse na powrót do normalnego życia po udarze mózgu.

Czy po udarze mózgu można powrócić do pełnej sprawności?

Niejedna osoba uważa, że udar mózgu jest równoznaczny ze śmiercią lub niepełnosprawnością. To błędne myślenie. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, jak ważna jest rehabilitacja. Samoczynny powrót do sprawności jest mało realny. Liczy się nie tylko terapia przeprowadzona w szpitalu, ale również poza nim. Niekiedy satysfakcjonujące rezultaty pojawiają się dopiero po kilku latach. Należy więc uzbroić się w cierpliwość. Sporo zależy również od motywacji i zaangażowania pacjenta. Bez tego powrót do normalnego życia jest niemal niemożliwy.

Każdy przypadek jest inny, a więc nie można określić, do jakiej sprawności można powrócić po udarze mózgu. W zdecydowanej większości przypadków organizm nie wraca do stanu sprzed choroby. Pomimo tego możliwe jest odzyskanie niezależności, samodzielne wykonywanie codziennych obowiązków, a nawet aktywność zawodowa.

Jakie są najważniejsze etapy rehabilitacji?

Rehabilitacja po udarze mózgu zwykle ciągnie się latami, jednak to pierwsze dwa lat mają największe znaczenie. W pierwszej kolejności ćwiczenia odbywają się w warunkach szpitalnych – należy wiedzieć, że rozpoczynają się one już pierwszego dnia hospitalizacji. Plusem jest fakt, że pacjent znajduje się podstałą opieką ekspertów. Ponadto ma on niemal nieograniczony dostęp do nowoczesnych sprzętów, które stanowią nieodłączny element terapii.

Oczywiście to jedynie początek walki o powrót do normalności. Po wyjściu ze szpitala należy bezzwłocznie rozpocząć rehabilitację środowiskową, a następnie adaptacyjną. Zbyt długa przerwa może cofnąć nas do początku, a także zaprzepaścić dotychczasową pracę. Niezwykle istotne jest to, aby znaleźć fizjoterapeutę, który posiada doświadczenie w terapii osób, które przebyły udar mózgu. Bardzo istotny jest prawidłowy dobór metod terapii – wymaga to rzetelnej analizy stanu zdrowia pacjenta.

Okres rehabilitacji można podzielić na trzy podstawowe okresy:

1. Rehabilitacja wczesna – ma ona miejsce podczas pobytu pacjenta w szpitalu. Niezwykle istotne jest to, aby rozpoczęła się ona w przeciągu 24-48 godzin od przyjęcia na oddział. Oczywistym jest, że dobór ćwiczeń zależy od rozległości udaru, a także obecnego stanu pacjenta. Priorytetem jest to, aby jego stan ogólny uległ ustabilizowaniu. Niestety bardzo często pojawiają się zaburzenia świadomości, czy też mowy, co utrudnia komunikację między pacjentem, a fizjoterapeutą. Najczęściej terapia rozpoczyna się od rehabilitacji biernej i stopniowo przechodzi do czynnej. Stosuje się także zabiegi wodne, leczenie prądem, masaże pneumatyczne, a także wiele innych.

2. Rehabilitacja na oddziale neurologicznym – zazwyczaj trwa ona do 16 tygodni, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Priorytetem jest uzyskanie sprawności nie tylko ruchowej, ale również psychicznej. Ważne jest również to, aby przywrócić właściwe funkcje poznawcze. Dąży się także do przygotowania pacjenta do samodzielnego funkcjonowania bez wsparcia specjalistów.

3. Rehabilitacja w warunkach domowych – wiele osób ćwiczy w domu oraz specjalnych ośrodkach terapeutycznych. Jest to niezbędne do tego, aby stale zwiększać poziom sprawności, a także utrzymać już wypracowanej efekty.

Więcej informacji na temat rehabilitacji po udarze mózgu znajdziecie na stronie neuroaid.pl

Materiał Partnera