Data: 6 stycznia 2018 Kategoria: Porady medyczne
rodzaje biopsji piersi

Wskazania do biopsji piersi

Biopsja piersi to specjalistyczne badanie mające na celu określenie charakteru niepokojących zmian w tej części ciała. Można ją przeprowadzić na jeden z kilku sposobów, zaś decyzję o tym, który będzie najwłaściwszy, podejmuje lekarz. Z uwagi na inwazyjność biopsji on też ją wykonuje. W jakich okolicznościach należy się poddać temu właśnie badaniu?

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia biopsji piersi jest wykrycie nieprawidłowości podczas wykonywanego rutynowo badania obrazowego, takiego jak mammografia czy USG. Uzyskane dzięki niemu wyniki nie mogą bowiem służyć jako podstawa do stwierdzenia, czy zauważona zmiana jest łagodna, czy też złośliwa.

Inne wskazania

Wykonanie biopsji należy rozważyć też w przypadku guzków, torbieli i zgrubień wykrytych palpacyjnie (zwłaszcza gdy towarzyszy im ból piersi i powiększenie węzłów chłonnych), przy podejrzeniu przerzutów innego nowotworu, a także wtedy, gdy pacjentka znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi ze względów genetycznych.

Często pierwszym podejmowanym krokiem jest w takich sytuacjach zlecenie badania ultrasonograficznego lub mammograficznego, aczkolwiek coraz popularniejsze staje się też przeprowadzanie biopsji z jednoczesnym wykorzystaniem aparatury USG, która pozwala na precyzyjne dotarcie do zmiany w celu pobrania z niej próbek do dalszych badań histopatologicznych.

Rodzaje biopsji

Wyróżniamy biopsję cienkoigłową (BAC), gruboigłową (BG) i otwartą (chirurgiczną, OSB). W pierwszym przypadku cieniutką igłą pobiera się płynny materiał zawierający komórki gruczołowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że technologię BAC można też zastosować do usunięcia płynu z łagodnych zmian torbielowatych gruczołu sutkowego. Ewentualne wykrycie zmian nowotworowych tą metodą wymaga jednak dodatkowego potwierdzenia.

Bardziej miarodajnym badaniem jest biopsja gruboigłowa, przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, ale umożliwiająca pobranie większego fragmentu tkanki, a nie tylko pojedynczych komórek. Podczas biopsji otwartej natomiast często usuwa się całego guza, poddawanego następnie badaniu pod mikroskopem. – Nie przeprowadza się jej jednak w przypadku guzów, których rozmiary nie przekraczają 1 cm – zaznacza przedstawiciel Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich „Sofimed” z Krakowa.

Możliwości badania

Pobrany w drodze biopsji materiał pozwala nie tylko określić, czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa, ale dzięki badaniom genetycznym i immunocytochemicznym dobrać też najwłaściwszą metodę leczenia. Biopsja umożliwia zdiagnozowanie torbieli, ropni, brodawczaków, zmian zapalnych, łagodnych gruczolakowłókniaków czy atypowego rozrostu wewnątrzprzewodowego. W przypadku raka zaś pomaga ustalić jego typ histopatologiczny i stwierdzić, czy ma on charakter miejscowy, czy naciekający, a także czy mamy do czynienia z ogniskiem pierwotnym, czy z przerzutami innego nowotworu.