Data: 12 kwietnia 2020 Kategoria: Porady medyczne

Wpływ mikroflory jelitowej na funkcjonowanie organizmu

Człowiek żyje w symbiozie z wieloma rodzajami mikroorganizmów, które zasiedlają jego organizm. Są to między innymi bakterie niezbędne do tego, aby poszczególne układy mogły poprawnie funkcjonować. Szczególne znaczenie dla zdrowia ma mikroflora jelitowa. To, jakie bakterie zasiedlają tę część układu jelitowego, odbija się bezpośrednio na kondycji, samopoczuciu, a także na odporności organizmu.

Jak wygląda ludzka mikroflora jelitowa?

Jelita to część układu pokarmowego, która u dorosłego człowieka ma długość nawet 5 metrów. Mikroorganizmy zasiedlające ich wnętrze mają ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka. Szacuje się, że znajduje się w nich około 2 kg bakterii.

Bakterie te pełnią bardzo ważne zadanie. Po pierwsze biorą udział w przemianie materii oraz wspomagają motorykę jelit. Dzięki temu substancje odżywcze znajdujące się w pokarmach mogą przedostać się do organizmu. Jednocześnie ich rolą jest tworzenie bariery ochronnej, która zabezpiecza przed groźnymi dla zdrowia drobnoustrojami.

Dlatego też zaburzenia flory jelitowej mogą mieć tak poważne konsekwencje dla organizmu. Po pierwsze sytuacja taka może skutkować zaburzeniami autoimmunologicznymi. Oprócz tego mogą pojawić się problemy takie jak zapalenie jelit, migreny, depresja, a nawet zespół przewlekłego zmęczenia.

Podejrzewając problemy z mikroflorą jelitową, warto skonsultować się ze specjalistą. Aby postawić diagnozę, wystarczy przeprowadzić odpowiednie badania. Natomiast równowagę w układzie pokarmowym można odzyskać, stosując specjalne preparaty. Pomagają one odbudować zniszczoną florę jelitową, a tym samym przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia – wyjaśnia ekspert z Poradni dietetyki i biomedycyny Promedicum.

Jak diagnozuje się stan mikroflory jelitowej?

Badania mikroflory jelitowej polegają na analizie i ocenie składu kału. Dostarczona próbka jest oceniana pod kątem ilości oraz rodzaju znajdujących się w niej bakterii.

Wynik takiego badania odpowiada na pytanie, ile bakterii tlenowych znajduje się w jelitach. Daje więc cenne informacje na temat tego, w jakiej ilości występują tam bakterie beztlenowe i grzyby. Badanie można także wykonać pod kątem obecności w kale tłuszczów, białek, cukrów, elastazy trzustkowej, kalprotektyny.

W celu odbudowania mikroflory jelitowej warto stosować specjalistyczne preparaty. W ich składzie znajdują się wyselekcjonowane szczepy bakterii, które wprowadzają równowagę w tym odcinku układu pokarmowego. Takie suplementy probiotyczne występują w postaci łatwych do przyjmowania kapsułek.

Materiał Partnera