Data: 24 października 2016 Kategoria: Porady medyczne
klimatyzacja

Wpływ klimatyzacji na zdrowie: fakty i mity

Z klimatyzacją możemy spotkać się właściwie wszędzie. Dzięki niej możemy przetrwać upalne letnie dni w biurze, bywa prawdziwym zbawieniem w komunikacji miejskiej i we własnym samochodzie, chłodzi centra handlowe, salony usługowe i siłownie, a coraz częściej także nasze mieszkania.

Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie latem bez udogodnienia, jakim niewątpliwie są urządzenia klimatyzacyjne – mówi specjalista z firmy Elite Thermo Polska.

Z drugiej strony istnieje wiele wątpliwości dotyczących wpływu klimatyzacji na zdrowie. Wynikających głównie z niewiedzy.

Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Nie ulega wątpliwości, że osoba znajdująca się bezpośrednio na drodze strumienia zimnego powietrza wywiewanego z klimatyzatora, ma spore szanse na przeziębienie. Jest to sytuacja analogiczna do przebywania na przeciągu.

Prawidłowe użytkowanie klimatyzatorów zakłada takie ustawienie nawiewu, by zimne powietrze przed dotarciem do osób znajdujących się w pomieszczeniu zdążyło wymieszać się z cieplejszym. Nie bez znaczenia też pozostaje fakt ustawienia samej temperatury, jaka zostaje zadana do osiągnięcia w chłodzonym pomieszczeniu. Nie może ona być zbyt niska, ponieważ może powodować nieprzyjemne dolegliwości oraz wpływać na stan zdrowia osób w nim przebywających. Zaleca się, aby ustawiać klimatyzację na temperaturę niższą od zewnętrznej o 6 do 8’C – zaznacza przedstawiciel firmy Elite Thermo Polska.

Czy klimatyzacja sprzyja zdrowiu?

Tak, dobrej jakości urządzenia klimatyzacyjne, użytkowane i eksploatowane we właściwy sposób, z pewnością sprzyjają zdrowiu i samopoczuciu ludzi. Pomijając kwestię podstawową, jaką jest komfort termiczny, możliwy wyłącznie przy zastosowaniu klimatyzatorów, pojawia się jeszcze kwestia jakości powietrza.

Klimatyzator podczas pracy oczyszcza powietrze, wymuszając jego przepływ przez specjalne filtry. W ten sposób usuwane są z niego rozmaite zanieczyszczenia, takie jak kurz, roztocza, pyłki, zarodniki pleśni, czy nawet bakterie. Obecnie dostępny jest szeroki wybór filtrów o różnych zaawansowanych funkcjach, np. filtry wzbogacone srebrem pozwalają pozbyć się zarodników grzybów.

Jednocześnie należy pamiętać, że możliwość bezpiecznego korzystania z dobroczynnych skutków klimatyzacji wymaga właściwego pielęgnowania urządzeń. Niezbędne są regularne przeglądy instalacji, czyszczenie i wymiana filtrów.

W kwestii doboru odpowiedniego urządzenia dla Państwa potrzeb, bądź umówienia się na wykonanie przeglądu istniejących już systemów zachęcamy do kontaktu z autoryzowanym serwisem przez stronę www.etp.pl.

Materiał Partnera